Türkiye'de Gürcü ve Laz milletlerini bir çatı altında toplayan ilk dernek olan Sakarya Kartvel Gürcü-Laz Kültür Derneği, Sakarya'da yepyeni bir oluşum başlattı.

Yaptığı sosyal ve kültürel çalışmalarla şehirde kısa sürede adından söz ettiren dernek, kısa süre önce yapılan kongre sonrası ilk kez toplandı.

Adapazarı Çark Caddesindeki Kahve Diyarında düzenlenen derneğin ilk yönetim kurulu toplantısına Dernek Başkanı Mustafa Kolat ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Dernek yönetiminde olan ünlü oyuncu ve tiyatrocu Timur Acar ile tiyatro oyuncusu Çetin Kaya programa katılarak üye ve yöneticilere sürpriz yaptı. Toplantıya katılan herkesle tek tek selamlaşan Acar, dernek yöneticisi olan arkadaşlarıyla yapılan çalışmalar hakkında sohbet etti.

Aynı sofrada buluşan yöneticiler, yemeğin ardından dernek adına ürettikleri projeleri ve Gürcü ve Laz kültürünü yaşatmak adına yapılacak çalışmaları konuştu.

İlk olarak yönetim kurulunun görev dağılımını açıklayan Dernek Başkanı Mustafa Kolat, kültürlerini yaşatmak için yapılacak projelerle isimlerini Türkiye'ye duyuracaklarını belirterek "Bu dernek hem Gürcü hem de Laz milletinin Sakarya'da kenetlenerek, birbirlerinden güç alabilmeleri adına kurulmuştu. Gelenek, örf ve adetlerin kaybolmaması ve atalarımızdan bize kalan bu güzel mirası yaşatmak adına elimizden gelen her şey yapacağız. Burada birbirinden değerli yöneticilerimiz var sağolsun Timur Acar da masamızda  yerini alarak bizleri yalnız bırakmamışlardır. Bu bizim için bir başlangıç olacaktır, bundan sonra bu kadroyla bu yolda kol kola  yürüyeceğiz. Allah mahçup etmesin diyorum, katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum." diye konuştu. Daha sonra söz alan oyuncu Timur Acar da, dernek adına yapılacak tüm güzel işlerde pay sahibi olabilmek için özellikle "kültür ve sanat" alanında bu mücadeleye ortak olacağını belirterek,"Aranızda olmaktan büyük mutluluk duydum, bu ülkenin en büyük zenginliği olan kültürümüzü yaşamak ve yaşatmak adına yapılan çalışmalar her birinize tek tek teşekkür ediyorum" dedi. Toplantı, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.