İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy ile Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi  (TOHM) İl Temsilcisi Hikmet Şahan’ın da yer aldığı ziyarette, Antrenörler Hasan Çakırlar, Nurkan Kayacık, ve Seçkin Küçükseller ile sıkletlerinde Birinci olan Ömer Faruk Ateş ve Emirhan Uygun, yine sıkletlerinde üçüncü olan Elif Diri, Ata Seymen Fidan ve Abdülkerim Balıkçıoğlu yer aldı.

“Diyarbakır’da 2 Birincilik, 3 İkincilik Kazanıldı”

Şampiyona hakkında bilgiler veren TOHM İl Temsilcisi Hikmet Şahan, Diyarbakır’da gerçekleştirilen ve 54 ilden yaklaşık bin 800 sporcunun katıldığı turnuvada Sakarya TOHM olarak 2 şampiyonluk, 3 tane de üçüncülük kazandıklarını, geçtiğimiz Cumartesi günü Hendek’te yaklaşık 960 sporcunun katılımıyla İller Arası Karate Şampiyonası da düzenlediklerini, 18 Ocak 2020 tarihinde Diyarbakır İlinden sporcu, antrenör, spor adamları ve spor yazarları ile birlikte büyük bir katılımla gerçekleştirilecek olan Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Karate Turnuvasını da tertip edeceklerini belirtti.

“Cep Salonları Projesi İçin Uğraşıyoruz”

Kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür ettiklerini ifade eden Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, karate dalında ciddi manada aktif bir şekilde çalışmalar yaptıklarını, Yeni Atatürk Stadyumunun altında farklı spor dallarına hizmet edecek 20 tane cep salon oluşturulacağını, ayrıca 120 metre uzunluğunda Türkiye’nin en uzun atletizm pistini oluşturacaklarını, jimnastik salonu ve cep salonlarıyla sporcularımızın başarılı olmaları için her türlü gayreti gösterdiklerini ifade etti.

“Şampiyonaya Gitmek de Büyük Başarıdır”

Ziyaretten ve sporcularımızın başarılarından memnuniyet duyduklarını söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Türkiye şampiyonasında derece yapabilmenin yanı sıra, oraya kadar gidebilmenin de çok önemli bir başarı olduğuna değinerek, “Mutlaka sizler İl, bölge gibi her türlü deneme ve turnuvalardan geçerek İlimizi en güzel şekilde temsil etmiş oldunuz, Sakarya’mızın da adını duyurmuş oldunuz. Bu başarı yalnızca sizin için değil, bizim için de çok önemlidir. Sakarya’mızın bir tarım şehri, sanayi şehri, üniversiteler şehri olmasının yanı sıra, üzerine basa basa bir spor şehri olduğunu söylüyoruz ve bunu da görebiliyoruz. Geçmiş dönemlerde spordaki başarılarla İlimizin adını duyuran çok güzel örnekleri hatırlıyoruz, bu örnekleri devam ettiren sizlerle de bu altyapının devam etmesini diliyoruz.

İnsanlarımız Uzak Doğu sporlarını genelde seviyor ve karate bunların başında geliyor. Uzak Doğu sporları yalnızca bir spor değil, aynı zamanda bir ahlaki yapısı, bir öğretisi bulunuyor, bu nedenle sizler aynı zamanda bir hayat tarzını da öğrenmiş oluyorsunuz.

“Her Başarıda Bir Ekip Ruhu Vardır”

Ailelerinizin yüz akı oldunuz, İlimizin yüz akı oldunuz, temsil ettiğiniz kulüplerin yüz akı oldunuz, umarım uluslararası alanda başarılarınızı devam ettirirsiniz. Elde edilen her başarıda mutlaka bir ekibin etkisinden bahsetmek gerekiyor. Sporcularımız ile birlikte, onların aileleri, antrenörleri, kulüpleri, merkezi yönetim olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile ona bağlı İl Müdürlüklerimizin gayretleri ve yerel yönetimlerin desteklerinin başarılarda ayrı ayrı payı olduğunu düşünmemiz lazım. Çocuklarımıza verilen bu destek, bu imkanlar ve bu yatırımlar, çoğu zaman başarıya ve onun sonucunda da bir madalyaya dönüşüyor.

“Bir Anda Başarı Beklenemez, Gayret Önemli”

Spora yeni başlayanlar belki ilk başlarda alışma konusunda bazı sorunlar yaşasalar da, düzenli bir şekilde çalışıldığında başarıyı yakalamanın zor olmadığını göreceklerdir. Sakarya gibi bu işin verime dönüştüğü yerler, madalyaya dönüştüğü, başarıya dönüştüğü yerlerde, bu gibi sorunların aşıldığına şahit oluyoruz. Herkes gibi bizler de sizinle gurur duyuyoruz” dedi.

Başarılı Karateciler ile bir süre sohbet edip geleceğe dair planlarını soran Vali Ahmet Hamdi Nayir, hepsini tek tek tebrik edip bundan sonraki turnuvalarda başarılar diledi.