Sıcak yaz günlerinde sokaklarda yaşayan can dostlar için kapınızın önüne bir kap su koymayı unutmayın! Kapınızın önüne bir kap su koyduğunuzda ne olacağını görmeniz için sosyal medyada viral olan Ahmet Selki'nin bu muhteşem videosunu izlemelisiniz.

VİDEO BÖLÜMÜ

Hava sıcaklıklarının 33 dereceleri bulduğu ve bunaltıcı sıcakların yaşandığı şu an içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında, sokak hayvanları su ve barınma sıkıntısı çekiyor.

Özellikle kediler ve köpekler sıcaktan çok fazla etkilenir ve susuz kalması durumunda halsiz düşer, hatta fenalaşarak kalp krizi bile geçirebilirler. Bu nedenle evlerinizin önlerine, sokaklara, parklara veya uygun gördüğünüz yerlere ‘bir kap su’ koymanız onların hayatlarını kurtardığı gibi kolaylaştırmışta oluyor.

Tabi ki bunun içinde bazı şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin metal kaba su koymamak gerekir. Metal kap daha kolay ısındığından suyun da ısınmasına ve can dostların su içerken eziyet çekmesine neden olur. Bu sebeple plastik ya da cam kaplar tercih edebilirsiniz. Su dolu kapları da koyduğunuz yerlerin gölge ve düz alanlar olmasına dikkat etmelisiniz.

Sıcak havalarda güçsüz düşen hayvanların yiyecek bulmalarının da zorlaştığını hesap ederek koyduğumuz su kaplarının yanına mama veya besin kaynağı olduğunu düşündüğünüz yiyecekler de ekleyebilirsiniz.

UÇABİLEN DOSTLARIMIZI DA UNUTMAMALIYIZ

Sıcak havalarda gökyüzünde uçan ve genelde ağaç ve çatılarımızda yaşamlarını sürdüren kuşların da su sıkıntısı çektiğini unutmamak gerek. Kuşlara su ve yem vermek için geniş ağızlı ve çok derin olmayan kaplar tercih edilmeli. Su kapları balkon veyahut çatılara yerleştirildiğinde kuşlar hem su içebilecek hem de duş alabilecektir.

ONLAR İÇİN SIĞINAK YAPIN

 

Bunaltıcı sıcaklarda can dostların serin bir şekilde dinlenebilmeleri için gölge alanlar da yaratabilirsiniz. Örneğin 4-5 tahta parçası veyahut sağlam bir koli sokak hayvanları için kolayca bir eve dönüştürülebilir.

HABER: UĞUR BUBER

 

 VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ