Hendekli Kafe ve Restaurant işletmecileri yaptıkları ortak açıklamada “Dünyada ve ülkemizde Pandemiden ötürü zor bir süreç yaşanmaktadır. Biz Hendek Kafe ve Restaurant işletmecileri olarak bu durumdan etkilenmekteyiz. Alınan kararlara saygı duyuyor ve kurallara riayet ediyoruz.

İçişleri Bakanlığının ön gördüğü kararname doğrultusunda cafe restaurant ve lokantaların oturarak müşteri almaması sadece paket servisi yapabileceğini beyan etmiş olup alınan bu karara tüm işletmeler riayet etmişlerdir.

Ancak ilçemiz yerleşim alanında Atatürk parkı içerisinde yer alan Hannes cafe bu kararın dışına çıkarak basın açıklaması yapıp ilgili kurumlardan olur aldıklarını cafe’nin dinlenme tesisi ruhsatına çevirdiğini beyan ettiler

Yalnız 20.12.2020 tarihinde Korona virüs salgını yeni tedbirler kapsamında ikinci maddesinde il -ilçe il hıfzıssıhha kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası karayolları kenarında bulunan şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinlenme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalarından istisna tutulacaktır ifadeleri yer alıyor.

Maddeden anlaşıldığı gibi izin verilen bu kafe yerleşim alanında olmasına rağmen bu onaylar hangi kurum ve kurumlarca verilmiştir. Ayrıca dinlenme tesislerinde il veya ilçede ikametgahı bulunan kişilere hizmet verilmemesi sadece yol güzergahı ve seyahat edenlere hizmet etmesi gerekirken neden Hendekli müşterilere hizmet verilmektedir?

Böyle zor bir dönemde ilgili kurumların bu duruma müsamaha etmelerini biz işletmeciler olarak anlamamaktayız. Yerleşim alanında müşterilerinin %99’unun Hendekli olduğu bu işletme bir evrak değişikliği ile pandemiden ve Kovit’ten arınmışmı oluyor?

Bu işletmenin bunca zaman cafe ruhsatını değiştirmemesi böyle bir dönemde ruhsatı değiştirerek haksız rekabet ve fırsatçılık olmuyormu ?

Kafe ruhsatından Dinlenme tesisi ruhsatına çevrilerek olur ve izin veren ilgili kurumların bu kararı bir kez daha gözden geçirmelerini ve gereğinin yapmalarını istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri yer aldı.