Hendek Vadi Emlak
SAÜSEM ve İŞKUR tarafından düzenlenen koordinasyontoplantısında Sakarya da faaliyet gösteren 96 firmanın da katılımıyla  İnsan kaynakları  platformunun temelleri atıldı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan SGK il müdürü Nurten Canbasoğlu“İş kazalarında dünyada üçüncü  ,Avrupada 1. sıradayız “dedi

Sakarya Üniversitesinde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Sürekli eğitim Merkezi (SAÜSEM) müdürü Doç.Dr. Hayrettin Zengin ,İnsan kaynakları servislerinin önemine değinerek ,Sakarya da  bulunan firmalarınbir araya gelerek  diğer illerdeki gibi bir platform kurmasının yararlı olacağını söyledi.  Kurulacak platformun işlevi ve sağlayacağı avantajlara değinen Zengin “ Türkiye de  tek olan ve sadece   Sakarya Üniversitesinde İnsan Kaynakları bölümüz var ve sertifikalı  katılı kurslarımız da da  öğrencilerimiz yetişmektedir .Sakarya da İletişim  halinde olan  ,sorunlarının çözümünde ve  bilgi paylaşımları ile kamusal sorunlar için seslerinin duyurulmasının ancak bir platformla olabileceğini söyledi. Biz sizler için ne yapabilirizi paylaşmak istiyoruz “ dedi.

İŞKUR

Kurulacak Platformun Sakarya için önemli olduğunu vurgulayan  İŞKUR İl müdürü Tekin Kaya ” Biz İŞKUR olarak istihdama çok önem verir duruma geldik.Bizim elimizde kaynaklarımız var,bu kaynakları sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda birlikte değerlendirmeli ve sık yapılacak toplantılar sonucunda bir sinerji oluşturmalıyız.Kurumumuzda 60 tane meslek danışmanı görev yapmaktadır. Firmaların ihtiyaç duydukları alanda personel  talep ettikleri takdir de kurslar düzenleyerek bu ihtiyaca cevap verebiliyoruz sadece  bize başvurmaları  yeterli olacaktır” dedi.

İŞ KAZASINDA AVRUPADA BİRİNCİ,DÜNYADA 3. ÜLKEYİZ

SGK il müdürü Nurten Canbasoğlu yaptığı konuşmada ,İş verenlere her konuda yardımcı olmaya çalıştıklarını ,işverenlerin zaten tüm işlemlerinin  artık internetten kolayca yapabildiğinien önem verdikleri konunun İş kazaları olduğunu belirterek sözlerine devam etti”Türkiye  iş kazalarındaki yoğunluğu tüm ülkeler arasında  Avrupa da 3.  dünyada ise 1. sırada. İnsanımızın hayatını , organlarını kaybetmesiile yaşanan kazaların sonucunda hem çalışan hem de iş veren için maddi manevi  büyük kayıplar ve verim düşüklüğü oluşturmaktadır.Yapılan bir araştırmayla İş kazalarının kökenin 3-7 yaş arasında edinilen alışkanlıkların yani çocuklukta ki boşvermişlik, dağınıklıklığın sebep olduğu tespit edilmiş. Sakarya da kurumumuzda oluşturduğumuz 14 kişilik bir ekibe AB projeleri hazırlama eğitimleri aldırarak projelerimiz hazırlandı. Bu projelerin yurtdışı ortakları da bulunarak çalışmalara başladık . Kurduğumuz ARGE ile Türkiye de bir ilki gerçekleştireceğiz ve bu vesileyle iş kazalarının oluştuğu meydanlara kadar ineceğiz.İşte bu noktada sizlerle ortak akıl kullanarak olumlu sonuçların ortaya çıkacağınına inanıyoruz” dedi.

FİRMALAR ARASI İLETİŞİM

Kocaeli İnsan Kaynakları Platformu başkanı Burhan Saltun ise  yaptığı konuşmada “Sakarya da kurulacak olan platformun çok başarılı olacağına inanıyorum ilk toplantıda bu kadar yoğun ilgi göstererek katılım olması bunun işaretidir .Kocaeli de bizler her ayın 3. haftası mutlaka biraraya gelerek , ortak sorunlarımıza ilgili makamlardan uzmanlar davet ederek çözümler ararız .Firmalar arası kurulan  iletişimin sizler de  çok faydasını göreceksiniz “dedi.

Düzenlenen toplantı sonucunda bir network oluşturarak bir sonraki toplantıda İnsan kaynakları platformunun resmileştirilmesi kararı alındı.