Hendek Vadi Emlak
Haberhendek sitemizde başlattığımız İçinizde ki sesin bu hafta ki yazısı Hendek’li olan ve İstanbul’da yaşayan Fotoğrafçılıktan emekli Kadir Kazın’dan geldi.Kadir Kazın Hendek ve Doğa ile ilgili yazdığı yazısı  “Haber hendek web sitesinin halkın fikirlerini gündeme taşımak için hazırlamış olduğu bu sayfa için Haberhendek web sayfası editörüne canı gönülden teşekkür ediyorum. Bana göre çok önemli bir sayfa hazırlamışlar çünkü fikri olup ta gerekli yerlere ulaşamayan çok arkadaşım olduğu kanısındayım.

Bende bu vesileyle hendek ilçemizin turizmle alakalı olabilecek, özelikle yayla turizminden bahsetmek istiyorum. Çeşitli sebeplerden dolayı köşe yazılarımda belirmiştim, Hendek ilçemizde oturup ta hafta sonları nereye gidebiliriz diye düşünen vatandaşlarımız var.

İlçemizin 2 tane önemli yaylası var biri Çiğdem yaylası biri Dikmen yaylası fakat bu yaylaların tanıtımı her nedense istenilen düzeyde değil. Yılda bir şenliklerle gündeme geliyor, yılda bir veya iki kere Sakarya Büyük Şehir belediyesi tur düzenliyor. Bu yaylalarımızın daha aktif hale getirilip, bölge insanına ekonomik olarak da fayda sağlayabilecek duruma getirmek lazım.

Bunun için de İl Kültür Bakanlığı yetkililerine büyük görevler düştüğüne inanıyorum. Köy muhtarları ile işbirliği yapıp köylerde eğitim seminerleri düzenleyip halka eğitim verilmesi, köylerden yayla ve gezilecek yerleri iyi bilen rehberler yetiştirmek gerekiyor.

Dikmen Yaylası’ nın ve Çiğdem Yaylası’ nın özellikleri farklı. Rehber olacak kişilere bu konuların iyi anlatılıp öğretilmesi gerekiyor.

Dikmen yaylası manzara özeliği fazla olan, hem rakım olarak yüksek hem de açık havalarda Sapanca gölüne kadar çıplak gözle görülebilecek şekilde. Aynı zamanda sülüklü göl görülebiliyor. Fotoğraf çekimleri için bulunamayacak kadar manzaraya sahip bir yaylamız.

Çiğdem yaylası ise Dikmen yaylasına göre rakım daha düşük ve daha düz bir yayla. Spor faaliyetlerine uygun. Bu kadar özeliklerini saymanın yeterli olduğuna inanıyorum. Merak eden okurlarımızın bu iki yaylamızı ziyaret edip burada sayamadığım daha çok özeliği olduğunu yakından görebilirler.

Buradan yine sesleniyorum, ilçemizin yetkili ve turizme katkısı olacak olduğuna inandığım tüm basın mensupları;  gelin ilçemizi doğa turizmi ilçesi yapalım.

Hendek Haber’e buradan tekrar teşekkür ediyorum bu imkanı sağladıkları için.

İlçemiz neden doğa turizm ilçesi olmasın…

Hoşça kalın.