Himder den yapılan açıklamada 18 Mayıs Çarşamba saat 20.30’da  Hendek Gençlik Merkezi Konferans Salonu’da Osmanlı’dan Bugüne Büyük Hesaplaşma başlığı ile gerçekleşecek olan konferansımıza özellikle ilçemiz gençliğinin katılımını önemsiyoruz  diyen başkan Muhammed İkbal CAMCI "Tarih, Milletlerin varlıklarını devam ettirmesinde önemli etkenlerden birisidir. Milletlerin geleceklerinin planlanmasında önemli bir araçtır ve ibret alınmak için önümüzde duran olaylar silsilesidir.

Allah; Kur’an’da; “Sizden önce neler gelip geçmiştir. Yeryüzünde gezin de, yalancıların sonunun ne olduğuna bir bakın.” (Ali İmran; 137) buyurarak yaşanan tarihi olaylardan ibret alınmasına işaret ile emretmektedir.

ve yine İstiklal Şairimiz Mehmet Akif de “ Tarih tekerrürden ibarettir derlerdi, İbret alınsaydı acep tekerrür mü eder di” diyerek tarihin bu ibret yönüne vurgu yapmaktadır.

İlcemizde Tarihinden ibret alan nesillerin güçlü bir şekilde yetiştiğini görmekteyiz emeği geçen bütün eğitimcilerimize teşekkür ediyorum dedi.