Hisseli ve ruhsatsız yapılar

Hendek Belediyesi tarafından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne devredilen HGM arsasının hisseli olduğu ortaya çıktı. Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, haberlisin.com editörüne hisseli arsalar ve ruhsatsız belediye yatırımlarıyla ilgili sorunun çözüleceğini söyledi.

BELEDİYEYE ARSASINI SORDU

Haberlisin.com'da yer alan haberde Hendek İlçesi’nde atalarından kalan arsasının durumunu sormak için belediyeye giden vatandaşın “Benim arsam nerede?” sorusuyla başlayan süreç ilginç detayları ortaya çıkardı. Vatandaşın atalarından kalan arsasının 2011 yılında yapımına başlanan Hendek Gençlik Merkezi’nin olduğu yerde olduğu ortaya çıktı. Hendek Gençlik Merkezi’nin inşasına başlanırken kamulaştırma yapılmadığı gibi hisse sahiplerinden de muvafakatname alınmadığı ortaya çıktı. Hendek Gençlik Merkezi’nde belediye dahil 21 kişinin irili ufaklı hissesi bulunuyor.

BAŞKAN BABAOĞLU OLAYI DOĞRULADI

Haberlisin.com editörü, yıllar önce belediye tarafından yapılan ve kullanım hakkı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne verilen Hendek Gençlik Merkezi’nde vatandaşın hissesinin olup olmadığını Başkan Turgut Babaoğlu’na sordu. Babaoğlu “Göreve geldiğimizde böyle bir durumun olabileceğini düşünmediğimizden özel bir çalışma yapmadık. Vatandaşın belediyemize müracaatıyla ortaya çıkan bir durum bu. Hendek Gençlik Merkezi’nde muvafakatname alınmamış ya da kamulaştırma yapılmamış vatandaş hisseleri görünüyor” dedi

“YASAL HALE GETİRECEĞİZ”

Hendek Belediyesi’nin geçmiş dönemde yapılan tesislerinde benzer sorunlarla karşılaştıklarını aktaran Başkan Babaoğlu “Hendek Gençlik Merkezi ve bazı tesislerin ruhsatsız olduğunu gördük. Biz çözüm için göreve geldik. Bu konuları kamuoyuyla paylaşalım, polemik yaratalım istemedik. Siz sorunca cevap veriyorum. Uludere’de de benzer sorun yaşadık. Köprüyü yıkmak durumunda kaldık. Orman ve DSİ belediyemizi mahkemeye vermişti. Uzlaştık. Belediye yatırımlarında kimlerin hisseleri var, yasal olarak eksikler neler? Bunlar için Hukuk Servisimiz çalışma yapıyor. Kısa sürede hisseli belediye yatırımı ya da ruhsatsız bina sorunu kalmayacak” dedi.