Binada yapılan bazı düzenlemeler ve faaliyetler sayesinde gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler çerçevesinde serbest zamanlarının ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirilmesine fırsat vererek topluma aktif vatandaşlar olarak katılmalarını sağlayan ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmaları yürütmek mümkün olacaktır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ‘yüzme bilmeyen kalmasın’ başlıklı NİSAN 2019 PROTOKOL’ü gereği ilçemizdeki tüm okullarda ki öğrenciler beden eğitimi derslerini Hendek Gençlik Merkezinde yüzme dersi şeklinde işliyorlar. Proje ilk olarak NOKSEL İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencileriyle başladı. Velilerin ve öğrencilerin oldukça heyecanlı olduğu görüldü. Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü,  2020 yılında Sakarya genelinde 54 bin, Hendek te 12 bin öğrencinin havuzlardan faydalanması hedefine ulaşmak için tüm imkanlarını seferber ederek bu faaliyetleri yürütüyor. İl Müdürü Arif ÖZSOY Hendek Gençlik Merkezinin, Gençlik ve Spor Bakanlığına tahsisini sağlayan Hendek Belediye Başkanı Turgut BABAOĞLUNA, bu projeye destek veren Hendek Kaymakamı Halil İbrahim ACIR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri DOĞAN,  Halk Eğitim Müdürü Osman YILKIN ve projenin yürütülmesi esnasında tüm okul müdürlerine, öğretmenlere, velilere antrenörlere ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hendek Gençlik Merkezine servislerle getirilen öğrencilerden kızlar havuzda yüzerken, erkekler sinema, dart, okçuluk,  oyun dünyası gibi etkinliklerinden faydalanıyorlar. Bir sonraki gün erkekler yüzerken kızlar tüm faaliyetlere katılıyorlar. Oldukça eğlendikleri görülen öğrenciler bir dönemin stresini atarken hem eğlenip hem dinleniyorlar. Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar sonucunda Gençlik Merkezinde açılacak kurslardan, tüm sanatsal ve sosyal faaliyetlerden 7-26 yaş arası üye olan tüm gençler ücretsiz olarak faydalanacak.