Hendek İnşaat Tadilat

Hendek'te her geçen gün artan araç sayısı ile birlikte trafik sıkıntısının olması başka bir sorunun görmezden gelinmesine neden oluyor.

Alışveriş merkezlerinin olduğu ilçe merkezinde otopark sorunundan ziyade yayaların sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Alış veriş yapmak için ilçe merkezine çıkan vatandaşlar çocukları ile birlikte rahat alışveriş yapmaktan ziyade işyerlerinin çoğunlukta olduğu bölgelerde trafiğin açık olması nedeniyle rahatlıkla yürüyerek alışveriş yapma imkanı bulamıyor.

Hal böyle olunca da alışverişe çıkan aile kaldırımlarda bile park edilmiş araçların aralarından geçmek zorunda kalıyor.

Hendek Belediyesi ilçe merkezinde yayaları düşünerek çalışma yapması daha uygun olacaktır. Özellikle kafeler caddesi haline gelen ve Kafelerin yoğunlukta olduğu Tor sokak’ın trafiğe kapatılması daha uygun olacaktır. Kafelere ve alışverişe gitmek isteyenler rahatlıkla yürüme imkanı bulacaktır.

Diğer yandan ilçe merkezinde de Kemalpaşa Caddesi, Alparslan Türkeş Caddesinin de trafiğe kapatılarak vatandaşların yürüyerek rahatlıkla alışveriş yapma imkanı sunulmalıdır.

Bu bahsettiğimiz iki cadde kapatılmaz yok trafiğe açık kalsın denilirse bu caddelerde park etmeyi önlemek adına plastik dubalarla Bisiklet yolu gibi bir yol çizilerek araçların park edilmesinin önüne geçilmelidir.

Bunun en güzel örneği ise Muammer Sencer Caddesinin trafiğe kapatılarak ailelerin rahatlıkla yürüyerek nefes alabileceği ortamın sağlanmasıdır.  Bir diğer örneklere bakacak olursak Sakarya’da Çark Caddesi, Dar sokak ve komşu İl Düzce’de Spor sokaktır. Bu bahsettiğimiz sokak ve caddelerde gündüz trafiğe kapatılıp gece trafiğe açılıyor. Bu örnekler göz önünde bulundurularak aynı uygulama Hendek’te ki bu caddelerde de uygulanabilir mi ?

Bu çalışmanın olması ile birlikte özellikle hafta sonları Adapazarı’na alışverişe giden vatandaşlarımızda İlçede kalacak ve esnafımıza da ekonomik destek sağlanmış olacak. Kısacası Hendek’te kazanılan para Hendek’te kalacak ve ekonomiye katkı sağlayacak.

Muammer Sencer Caddesinde yapılan bu uygulama Kemalpaşa caddesi, Alparslan Türkeş Caddesi ve Tor sokakta yapılabilir.

Kafeler caddesinde esnafların imza toplama çalışmalarının olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Otopark sorunu ile ilgili de ilçemizde 20 bin’i aşan Araç sayısı ile birlikte Otopark sorunu da giderek büyüdü.

Otopark sorununu gidermek için öncelikle Hendek Belediyesi UKOME’den bir karar çıkarttırıp  İlçe merkezinde otopark yasağı uygulaması yapılmalıdır. Otopark yasağının uygulanması ile birlikte aşırı yüklenmenin olduğu caddeler rahat bir nefes alacaktır.

Hendek Belediyesi bu konuda gelecek tepkilere göz yumarak uygulamaya koymalıdır. Daha önce de Muammer Sencer Caddesi ile ilgili o cadde üzerinde bulunanlar trafiğe kapatılmaması yönünde tepkilerini dile getirmişlerdi. Ancak zaman içerisinde trafiğe kapatılmasının doğru bir karar olduğunu görenler şimdide trafiğe açılmaması yönünde fikirlerini beyan ediyorlar. İlçe merkezinde bulunan iki cadde ve bir sokakta yapılacak bu uygulamanın zaman içerisinde herkesin kabul edeceği ve ilçe merkezinde vatandaşlar aileleri ve çocukları ile rahatlıkla alışveriş yapma imkanı bulabilecekleri alanlar olacaktır.

Bu caddelerde yapılan gelişi güzel parklar esnafların işyerlerinin de kapanmasına neden oluyor. Bu nedenle yapılacak çalışma hem vatandaş yönünden hem de esnaf yönünden güzel olacağı düşüncesindeyim.

Mevcut Otoparkın yanı sıra Farklı bakış köşemizde belirtilen haftanın 6 günü atıl durumda olan Kapalı pazaryerinin otopark olarak kullanılması uygun olacaktır. Rasimpaşa Camii altında ki otoparkında faaliyete geçmesi ile ilçede otopark sorunu ve trafik sorunu da büyük bir oranda çözüme kavuşmuş olacaktır.