Hendek İnşaat Tadilat
Hendek Gençlik Düşünce Platformu tarafından organize edilen ve sivil toplum örgütlerinin destek verdiği “Ümmet elele” adlı mitinge Hendek Cumhuriyet Meydanı’nda büyük bir katılımla gerçekleşti.Hendek Gençlik Düşünce Platformu üyelerinin hazırladığı Ümmet için elele mitingi Twiter'da günün en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

Ayşeler, Fatmalar, Rabialar ölmesin 

 Miting alanına dolduran her yaş grubundan vatandaşlar Türkiye, Mısır ve Suriye bayrakları miting alanında yer aldılar. Hendek Gençlik ve Düşünce Platformu Başkanı Furkan Kılıç Ahzap süresi 48.ayetin Türkçe mealini okuyarak başladığı konuşmasında “Yüzyıl önce kendini medeniyet diye tanıtan topluluk ülkemizde ve ümmetimizde katliam yapmıştı. Bugün ise onların maşaları aynı katliamı İslam coğrafyasında yapmaktalar. Biz o gün nasıl birlik imanımızla bu savaştan galip çıktıysak, Allah’ın izniyle bugünde ümmet birlikte galip gelecektir. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum” dedi.

Ayşeler, Fatmalar, Rabialar ölmesin

Şehir dışında olduğundan dolayı mitinge katılamayan Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin konuşma metni okundu. İnci, konuşmasında Türkiye’nin büyük bir devlet olduğunu,  sadece barışı savunduklarını, 1000 yıldır kardeşin kardeşi katletmesine asla müsamaha göstermediklerini ve hep arabulucu rolü üstlendiklerini ifade etti. Ayşelerin, Fatmaların, Rabiaların ölmesini istemediklerini söyleyen Başkan İnci; “ Türkiye’nin bölgedeki politikası çok nettir. Biz insani olandan yanayız, vicdani olandan yanayız. Dünya devletlerinin kendi elleriyle besleyip büyüttükleri bugünde demokrasiye ihanet eden güçleri aklıselime davet ediyoruz. Rabbim bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın diyor, hepinizi sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum” sözleri miting alanında alkışlandı.

 

Zalime karşı olmak gerçek ümmet olmaktır

RABIA selamı vererek konuşmasını yapan İHH Sakarya İl Başkanı Ruhi Ademoğlu “Biz kimliği ne olursa olsun zalimin karşısında ,mazlumun yanında olmayı emreden bir dinin mensuplarıyız.Ancak görüldüğü üzere mazlumlar hep müslüman coğrafyada.Geçmişte olduğu gibi bugunde müslüman coğrafya kan ağlıyor.neler gördü bu ümmet.Bugün Suriye’de 20 bin’i çocuk,150 bin mazlumun bombalanarak işkence yapılarak,kimyasal silah kullanılarak katledildiğini ,Mısır’da demokrasi çığlıkları atıp demokratik seçimlerle ülke yönetimini eline alan sonrada çoluk çocuk demeden meydanlarda 3 bin insanın katledildiği alçaklığı , Doğu Türkistan’da ,Çeçenistan’da, Patani’de ve bunun gibi daha ne acılar,ne felaketler gerçekleştiriliyor. Bunların hepsini de bugün bize insanlık öğretmeye, medeniyet öğretmeye, demokrasi dersi vermeye, hatta bize müslüman kardeşiyiz deyip ama katliamlara ortak olan hem gerçekleştiren korkaklar, alçaklar ve münafıklar gerçekleştirmektedir. Buradan bir kez daha katliamları yapanları lanetliyor, Allah’tan hepimize mazlumların yanında olma cesaretini ve ferasetini vermesini diliyorum. Zalime karşı olmak gerçek ümmet olmaktır” dedi.

Daha sonra Gazeteci Yazar Hamza Türkmen, Suriye ve Mısır’daki yaşanan acıları anlattı.

Hiç silah kullanmadık, kullanmayacağız

MısırlıFatıma Zehra Saad da , Mısır’da yaşadıkları acıları anlatarak “ Biz ailelerimiz ile birlikte silahsız meydanlara çıktık. Hiç silah kullanmadık ve hiç silah kullanmayacağız. Ramazanda meydanda oruç tuttuk. Bayramdan sonra gözümüzün önünde arkadaşlarımızın canına kıydılar. Bugün burada bizim için toplandığınız için teşekkür ediyorum. Sizlerin yardımına ihtiyacımız var “ Dedi.  Konuşmaların ardından hep birlikte dualar edildi.