Hendek Vadi Emlak
SAÜ Eğitim Fakültesi ve Hendek Belediyesi işbirliğiyle ‘Gelişimsel geriliği olan çocuklarda cinsel gelişim, cinsiyet ve tacizinden koruma eğitim’ konulu seminer düzenlendi.

 Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsünde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Ayten Düzkantar “gelişimsel geriliği olan çocuklarda cinsel gelişim, cinsiyet ve tacizden korunma eğitimi” semineri verdi. Hendek ticaret merkezinde yapılan bu seminer Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ve Hendek belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. 7 saat süren seminerde gelişimsel geriliği olan bireylerin cinsel gelişimleri, cinsiyet eğitimleri ve kendilerini tacizden korumalarına yönelik tacizden korunma eğitimi konularında eğitim verilmiştir. Bu seminere SAÜ Hendek Eğitim fakültesi öğrencileri, gelişimsel geriliğe sahip bireylerin ebeveynleri ve MEB’de görev yapan öğretmen ve okul yöneticileri katıldı. 

 

Yrd. Doç. Dr. Ayten Düzkantar “Çocukları kötüye kullanmanın her türlü suç. Özellikle de cinsel istismar sık karşılaşılan kötüye kullanma türlerinden biri. Ülkemizde hem normal gelişim gösteren çocuklarda hem de gelişimsel geriliği olan çocuklarda cinsel taciz ve tecavüze uğrama oranı ne yazık ki yaygın görülmektedir.  Bütün bunları bir nebze azaltabilmek, bu çocukların kendilerinin, öğretmenlerinin ve ailelerinin bilinçli olmalarıyla mümkün olabilmektedir.

Öğretim Görevlisi Fidan Özbey “ Ayten hocamızın katılımıyla gerçekleştirilen bu seminerde, ebeveynlerin , öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının bu konuda bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir. Seminerde yeni yeni bilgiler edindik. Seminere katılan ebeveynlerin, öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının normal ve gelişimsel gerilik gösteren çocuklarımızın geleceği için artık daha bilinçli hareket edeceklerini düşünüyorum. Bu anlamda önemli ve faydalı bir seminerdi. Bizleri kırmayıp teşrif eden Ayten hocamıza ve Hendek belediyesine teşekkür ederiz”