Hendek İnşaat Tadilat
Hendek’in birçok köy ve mahallesinde taşımalı sistem sorunu çözülemeyince öğrenciler, henüz eğitime başlayamadı. ‘Pat Pat’ diye bilenen araçlarla okula gitmek zorunda kalan öğrencilerin ‘tehlikeli okul yolculuğu’ ise korkutuyor. 

 

TAŞIMALI SİSTEM

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının başlamasının üzerinden 9 gün geçmesine rağmen Hendek’te 600’den fazla öğrenci okuluna gidemiyor. Dikmen, Kurtuluş, Yeni Yayla, Göksu, Karadere, Aktefek, Soğuksu, Hacıkışla, Sukenarı, Paşaköy, Yeşilyurt mahalleleri ile Sivritepe, Çobanyatak, Hallaç ve Yağbasan köylerinde taşımalı sistem ihalesi yapılmadığı için birçok öğrenci okul sıralarından uzak kaldı.

İmkanı olmayan aileler çocuklarını okula nasıl ulaştıracağının sıkıntısını yaşıyor. Bazı aileler ise çocuklarını kendi imkanları doğrultusunda okula götürmek için seferber oldu. ‘Pat Pat’ diye bilenen araçlarla okula gitmek zorunda kalan çocukların ‘tehlikeli okul yolculuğu’ ise tepkilerin topluyor. Yakup Atış isimli veli tepkisini, “Taşımalı sistemde okula gidemeyen çocuklarımızın başına bir şey gelirse bunun sorumlusu kim olacak?” şeklinde dile getirdi. 

 

Bazı ailelerin imkansızlıklar dolayısıyla çocuklarını okula gönderemediğini belirten Atış, “Devlet bu imkanı bize sağladı. Madem ki sağladı, bu sorunu neden çözmüyorlar? Bu sıkıntıyı her yıl yaşamaktan bıktık diyerek” sorunların biran önce çözülmesini istedi. Dikmen Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Vahap Ulusoy ise yaptığı açıklamada, her yıl aynı problemin yaşandığına dikkat çekti. 

Ulusoy, “Taşımalı sistem ihalesi çözülemediğinden kendi imkanlarımız ile lise öğrencilerini eğitimden geri kalmamaları için taşımaya çalışıyoruz. Ancak birçok öğrenciyi alamıyoruz. İhalelerde geçtiğimiz yılın altında rakam veriyorlar. Dört-beş seferdir ihale yapılıp bozuluyor. İhaleyi yap-boz tahtasına çevirdiler. Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Bazı ihaleler hiçbir belgesi olmayanlara verilirken, bizlerin ihalesi hala tamamlanmadı” dedi.