Hendek İnşaat Tadilat
Hendek Belediyesi, ilçede kavak (istiridye) mantarı yetiştirmek için girişimlere başladı.

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin girişimleriyle başlanan kavak mantarı üretimi deneme çalışmaları Hendek Belediyesi Şantiyesi yanında kurulan çadır da gerçekleştiriliyor. Nemli bir ortamda kavak kütükleri üzerinde üretimine başlanan kavak (istiridye) mantarı şu anda 125 kütük üzerinde gerçekleştiriliyor.

İstiridye mantarının içindeki yağ oranının düşük olması nedeniyle kalbe iyi geldiği, kolesterolü düşürdüğü ve bu nedenle de bitkisel protein deposu olduğu biliniyor. Başkan Ali İnci, Hendek’te natif ürünlerin olması gerektiğini belediye olarak kavak mantarı ile ilgili kendi imkanları ile bir girişimde bulunduklarını başarılı olması durumunda ilçede yaygınlaştıracaklarını ve Hendek’in yeni bir ürünle tanışacağını ifade etti.  Besleyici özelliği ile iyi bir gıda türü olduğu belirtilen kavak mantarının, nemli ortamda zahmetsizce yetiştirilebildiğine dikkat çeken Başkan İnci, kültür mantarına olan ilginin son zamanlarda hayli arttığını, zahmetsiz ve bölgenin nemli olması nedeniyle herkesin rahatlıkla yetiştirebileceğini söyledi.  

 

Kültür mantarı denince vatandaşın aklına beyaz şapkalı mantar geldiğini hatırlatan İnci,“Besleyici özelliği ile son dönemde kültür mantarına ilginin arttığını görüyoruz. Kavak mantarı ağaç kütüklerinin yanı sıra sap, saman gibi materyaller üzerinde rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Tanıtımının artmasıyla birlikte halkın damak tadına uygun bir lezzet olduğunu düşünüyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Şapkalı mantara göre yetiştiriciliği kolay. Her türlü hastalıklara dayanımı yüksek. Güçlü ve dayanıklı yapısı ile halk arasında iyi bir pazar bulacağına inanıyoruz. Tamamıyla doğal koşullarda yetiştirilmiş ve organik olarak yetiştiriliyor.” Diye konuştu.



İSTİRİDYE (KAVAK) MANTARI

İstiridye şeklinde olması nedeniyle ‘istiridye mantarı’ ismi verilen bu mantar türü, dünyanın pek çok yerinde yaprağını döken ağaçlar üzerinde kat kat salkımlar şeklinde büyür. Sıklıkla talaş ya da saman ortamında oldukça kolay büyüyebilen popüler mantarlardan biridir. Hoş bir koku ve damak tadına sahiptir.

Yapılan araştırmalarda iltihaplanmayı engelleyici aktivitesi antibiyotik, antiviral, bağışıklığa etkisi ve kanseri engelleyici aktivitesiyle çok sayıda hastalıkların tedavisinde rol aldığı ifade ediliyor. Kavak mantarı, kolesterolü düşürücü özelliğiyle yemeğinin her çeşidinin önemli olduğu kaydediliyor.