Hendek Vadi Emlak
Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye daire Başkanlığı Hendek Grup Amirliğini ziyaretimizde Hendek Grup Amiri Yakup Borozancı ,İtfaiye Ekibinin bir gününün nasıl geçtiğini anlattı.

 Basın mensuplarına bilgiler veren Hendek Grup Amiri  Yakup Borozancı “ Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye daire Başkanlığı Hendek Grup Amirliği güne İtfaiyeci duası ile başlıyor.14 Personel ,3 Vardiya amiri,bir Grup amiri toplam 18 personel ile hizmet veren İtfaiye Hendek Grup Amirliği sabah 08:30’da vardiya değişiminde yaptıkları İtfaiyeci Duası ile güne başlıyor.İtfaiye Hendek Grup Amirliğinde bir merdivenli araç,bir su tankeri,bir arazöz, bir ilk müdahale aracı ve tam donanımlı kurtarma aracı ile hizmet veriyor.

Hendek Grup Amirliğinde Vardiyayı teslim eden Grup  devralan gruba İtfaiye araçlarını ve malzemelerini teslim etmesinin ardından Grup teslim aldığı araç ve malzemeleri kontrol ediyor” diyerek  sözlerine Göreve başlayan Grup Araçların ve malzemelerin kontrolünün ardından kısa bir mola veriyor diyerek devam etti.

Borozancı “Molanın ardından grup spor salonunda kondisyon eğitimin yanı sıra adres bilgi tespiti eğitimi,Kimyasal madde eğitimi,kurtarma düğüm çeşitleri,arama kurtarma eğitimleri,Yangına müdahale eğitimleri,haberleşme eğitimleri belli aralıklarla yapılıyor.

İtfaiye ekipleri herhangi bir Yangın yada kurtarma çalışmasına katılımın ardından Grup Amirliğine döndüğünde tekrar bir olaya gidilecek şekilde araçlarını hazırlıyorlar ve eksiklerini tamamlıyorlar.İtfaiye Hendek Grup Amirliğine gelen yangın yada kurtarma ihbarından 1 dakikayı aşmayacak şekilde hareket ediyorlar.Tüm araçlar GPRS ile takip edilirken 1 dakikayı aşmaları durumunda ise idari soruşturma süreci başlıyor.İstirahat anında ihbarın geldiği an hem içerde hem de dışarıda alarmın çalması ile birlikte İtfaiye ekipleri 1 dakika içerisinde hareket ediyor.

Borazancı “Yangınlarda aldığımız teknik eğitim bilgilerini uygulamaktayız. Bu doğrultuda müdahale ederken en hassas bir şekilde müdahale etmenin çabasını sarf ediyoruz.Yangınlarda özellikle yanmayan bölgeden yangının çıkış noktasına doğru soğutarak kontrol altına alıyoruz.Bu konuda gerekli eğitimlerimizi aldık ve almaya da devam ediyoruz.Yurt içi ve yurt dışı eğitimlerine önem vererek  bizlere desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na teşekkür ederiz.