Hendek İnşaat Tadilat
Değerli Haberhendek okurları ;  bildiğiniz gibi uzun yıllardır ilçemizde gazetecilik yapmaktayım.Yapılan her olumlu işi,internet sayfamızda ve Sakarya yerel basınında,bazen de ulusal basında sizlere ulaştırmanın gayreti içerisindeyim.

Son zamanlarda haber için gittiğim veya dost toplantılarında bulunduğum ortamlarda, Hendek’te yapılan imar çalışmaları ile ilgili çok yoğun şikayetler alıyorum.Bir çok Hendek’li hemşerim beni bu konuya duyarsız kalmakla eleştiriyor.Seçim ortamına girdiğimiz,yoğun gündemin olduğu bu günlerde imar mağduru vatandaşlarımızın sorunlarına değinmek istiyorum.Bunda amacım birazda belediye başkan adaylarının imar konusunda ne düşündüklerini kamuoyu ile daha açık , şeffaf olarak paylaşmaları için kamuoyu oluşturmak.

Seçimi hangi aday kazanırsa kazansın, seçim sonrası imar çalışmaları nedeniyle hak kaybına uğrayan hemşehrilerimizin sorunları ile ilgilenmeleridir. İmar değişiklikleri; yapılan,yapılması planlanan yollar,parklar,okul ve ibadet alanlarının belirlenmesinde ki öncelikli amaç,o şehirde yaşayanların insani yaşam düzeylerini ve yaşama sevinçlerini arttırmak olmalıdır.Ancak açılan her yeni yol , yapılan her park insanlarda mağduriyet oluşturuyorsa,bu işler bir gün olur sürdürülemez noktaya gelir.

Yeni yollar, parklar, sosyal alanların yapılması medeniyettir. Buna hiç kimsenin itirazı olamaz. İtirazımız kişilerin yerleri alınıyorsa ,karşılığında değeri o kişiye ödenmelidir.Yoksa Ali’nin külahı Veli’ye-Veli’nin külahı da Ali’ye takılarak,komşuların yerleri , okul bahçeleri,Hendek Belediye Mezbahası vatandaşlara verilerek,imar çalışması sürdürülemez.Şu anda imar sorunu yumak olmuş ,yuvarlanıp gitmektedir.Yumak her geçen gün büyüyor.Bu imar politikası fazla uzun sürmez bir gün duvara toslar.Mağdur vatandaşların açtığı davalar neticesinde açılan yollar bir gün kapanmaya,arsa sahiplerine geri iade edilmeye başlanırsa ,hiç kimse şaşırmasın derim.

Hendek’in imar planı tekrar gözden geçirilmeli,uzun yıllar yetecek ciddi bir imar planı yapılmalı ve şeffaf olarak duyurulmalıdır.Yapılacak olan yeni imar planında Küçük Sanayi sitesi ile 2.Organize Sanayi Bölgesi arasında raylı sistem kurulacak bir şekilde imar değişikliği öncelikli olarak planlanmalıdır.

İmar mağduru vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulunması ,yerel yöneticilerin öncelikli işi olmalıdır.Seçim sonrası bu konuda çalışmaların başlatılacağını umarak yazımı bitiriyorum.

Saygı ile selamlar