Hendek Vadi Emlak
SAÜ Hendek Eğitim Fakültesi ile Hendek İlçe Müftülüğü  arasında gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde Doç. Dr. Mustafa Koç ilçemizde görev yapan imamlara “Ruh Sağlığını Anlama ve Ruh sağlığını Sürdürme “ konusunda bir konferans verdi.

Müftülük salonunda gerçekleşen Konferansa İlçe Müftüsü Ekrem Saylam ve İmamlar katıldı.

SAÜ Hendek Eğitim Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Koç Konferansta üzerinde durulan temel konular arasında şunlara yer verdi. Ruh sağlığı fiziksel sağlık kadar anlaşılabilen bir durum olmadığı ve sinsi ilerleyen bir süreç olduğu, ruh sağlığının  bozulma sürecine girdiğinde bunun nasıl anlaşılabileceğine ilişkin bir farkındalık kazandırmanın yanında katılımcılara mesleki yaşamda, günlük yaşamda ve aile yaşamında kullanılabilecek pratik bilgiler verdi.

. Yaklaşık iki saat süren konferansta önemle üzerinde durulan konulardan biri de  engelsiz, sorunsuz ve sıkıntısız bir yaşam dilemekten daha çok bu engellerle başa çıkabilecek yeterliliklere sahip olmak gerektiği olmuştur. Doç. Dr. Mustafa Koç’un vurguladığı bir konu da günümüz insanın içinde bulunduğu buhranlardan ve bu buhranların ruh sağlığını olumsuz etkilememesi için iki temel anlayışa sahip olmamız gerektiğini vurgulamasıdır. Bunlardan biri geçmişte var olan ve bizi etkileyen bitmemiş işlerlin bitirilmesine ve böylece kişi geçmişin tutsağı olmasını engelleyen  “şükretmek” diğer ise geleceği yaşama şekli olan acabalardan kurtaran “sabretmektir” şeklinde konuştu.

Doç.Dr. Mustafa Koç konferansı şu sözlerle bitirdi. “ günümüz insanının bedenleri hızlı gitti ruhları geride kaldı. Ruhlarımızı bekleyelim bunun içinde duaya, komşu ziyaretlerine, sılayı rahime, paylaşmaya, işbirliğine ve birbirimize güvenmeye ihtiyacımız var”

İlçe Müftüsü Ekrem Saylam Konferans sonunda Doç.Dr. Mustafa Koça’a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür etti.