Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun beraberinde; Bölge Müdür Yardımcıları Halil Karademir, Adil Şencan, Hendek Orman İşletme Müdürü Mustafa Arpacı ve İşletme Müdür Yardımcısı Recep Tanrıverdi Hendek Orman İşletme Müdürlüğü, Süleymaniye Orman İşletme Şefliğinde yapılan endüstriyel ağaçlandırma sahalarında ve 100. Yıl Anıtının peyzajında incelemelerde bulundu.

 

Süleymaniye Orman İşletme Şefliği 117 ve 124’nolu bölmelerinde 2014 yılında sahilçamı ile yapılan endüstriyel ağaçlandırma sahalarında fidan gelişimleri incelendi. Sahada 3 vejetasyon geçiren sahilçamı fidan boylarının 180 cm’e ulaşarak bir insan boyunu geçmesi ve sağlıklı gelişimleri Bölge Müdürümüz Okan Kurşun’u ziyadesiyle memnun ederek, elde edilen başarıdan duyduğu gururu dile getirdi. Fidan seçiminden, dikim tekniğine ve bakım çalışmalarına kadar gösterilen özenle, Orman Genel Müdürlüğümüz endüstriyel ağaçlandırma hedeflerine yakışır olarak yapılan çalışmalar için Hendek Orman İşletme Müdürü Mustafa Arpacı’ya ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Süleymaniye Orman İşletme Şefliği endüstriyel ağaçlandırma sahalarındaki incelemelere dişbudak subasar plantasyonlarında devam edildi. Süleymaniye dişbudak subasar ormanları 115-116’nolu bölmelerinde 2015 yılında yapılan endüstriyel ağaçlandırmalardaki fidan gelişimlerinin sağlıklı ve boylarının 120-170 cm arasında olduğu gözlemlendi. Dişbudak subasar ormanlarında yapılacak endüstriyel ağaçlandırma faaliyetlerinin alt florada yer alan göl soğanı gelişimini olumsuz etkileyebileceği düşüncelerinin yersiz olduğu görüldü. Bilakis endüstriyel ağaçlandırma faaliyetlerinden sonra göl soğanı gelişiminin artarak sahada çoğaldığı gözlemlendi.

Planlı ormancılığın ilk merkezi olan Sakarya Orman Bölge Müdürlüğünde; planlı ormancılığın 100. yılı büyük bir katılım ve coşkuyla 25.01.2018 tarihinde Hendek’te kutlanmıştı.

Bölge Müdürü Okan Kurşun, ilk plan sınırlarının geçtiği Hendek Salmandede Mesire yeri karşısında günün anısına açılmış olan 100. Yıl Anıtının da peyzaj çalışmalarını inceleyerek,  anıt peyzajının görsel estetiğinin artırılması ve korunması yönünde gerekli talimatlarda bulundu.