Hendek İnşaat Tadilat

Hendek’te 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 100.üncü yıldönümü kutlandı.

Hendek Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma programında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk koyuldu.celenk koyma törenine Kaymakam Mehmet Yıldız, Garnizon Komutanı Yzb. Hasan Dağcı, Belediye Başkani İrfan Püsküllü, Emniyet Muduru ismail Baş,MHP İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, CHP ilçe başkanı Reyhan Azak, CHP Milletvekili aday adayı Ayhan Bal, AK Parti  Sakarya Milletvekili Aday Adayı Ali İnci, Gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale Zaferi azmin mücadelesidir

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Üsteğmen Gökhan Aydın yaptı. Aydın, bedeli Şehit kanlarıyla ödenen kutsal vatanımızın, düşmanca emeller besleyen birçok ulus için, ibret dolu derslere sahne olduğunu belirterek “ Çanakkale Zaferi, Dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Yüce Türk Ulusunun kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı, bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk Ulusunun neleri başarabildiğinin en güzel kanıtıdır. Bütün Dünya şunu çok iyi anlamıştır ki, Türk Milleti bu kutsal vatan için şehitliği bir şeref bilmiştir “ Diyerek, şehit ailelerine seslendi.

Aydın “  Değerli şehit aileleri, her biri unutulmaz birer kahramanlık destanı yazan evlatlarınız ile ne kadar gurur duysanız azdır. Bizler de, ettiğimiz askerlik yeminine sadık kalarak, tıpkı evlatlarını gibi gerektiğinde vatan, Bayrak ve vazife uğrunda seve seve canımızı feda etmeye hazırız. Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden başta Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanı için şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz “ Dedi.

Çelenk koyma programının ardından Şehit mezarlıkları ve Hendek Şehitliği ziyaret edildi.

Program, Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programla devam etti. Programa,  Kaymakam Mehmet Yıldız, Garnizon Komutanı Yzb. Hasan Dağcı, Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Baylan, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, AK Parti  Sakarya Milletvekili Aday Adayı Ali İnci, Gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Hendek A.K.V. Meslek Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Slayt gösterisinin ardından öğrenciler tiyatro oyunu sahneleyip, şiirler okuduktan sonra  Çanakkale Türküsü’nü söylediler.

Program sonunda, kompozisyon, resim ve  şiir dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.