Hendek İnşaat Tadilat
Hendek’te bir ortaokulda okuyan öğrencilerden okul öğretmenlerinin kâğıt parası istediği iddia edildi. Öğrencilerden para isteyen öğretmenler bununla da yetinmeyip, öğrencileri ‘İsterseniz vermeyin yetiştiremez sınavdan düşük not alırsınız’ diye tehdit ediyor. 

 

Hendek’te ki bir ortaokul öğretmenlerinin öğrencilerden yapılacak sınavlar için kâğıt parası istendiği iddia edildi. Milli Eğitim’in okula yeterli destekte bulunmadığı için kâğıt alınmadığını söyleyen öğretmenler öğrencilerden her ders için ayrı ayrı kâğıt parası istiyor. Vermeyenlerin ise sınavda soruları defter kâğıtlarına elle ve yetiştiremediklerinde düşük not verecekleri ile tehdit ediyorlar.

Konuyla ilgili gazetemizi arayarak şikâyette bulunan veliler, öğrencilerin okula gitmek istemediğini öğretmenlerden korktuklarını söylediler. Her ders için 2 lira istendiğini söyleyen veliler, ‘Yasal olmayan bir şey yapıyorlar birde çocuklarımızı tehdit ediyorlar. Okulun paraya ihtiyacı varsa elimizden geldiğince yardım etmeye çalışırız, orada bizim çocuklarımız eğitim görüyor. Ama bu şekilde tehdit ederek okuldan soğutuyorlar’ şeklinde konuştular.

Bazı veliler ise, ‘Çocuklarımıza harçlık vermekte bile zorlanıyoruz, okullardan beden parası aidat parası gibi paraların istendiğini ve ödeyemediklerini paralar istiyorlar veremiyoruz. Birde sınav parası istiyorlar veremediğimiz için de bütün öğrencilerin içinde çocuklarımızı rencide ediyorlar. Bu yüzden çocuklar okula gitmek istemiyor.  Bunlarla kim ilgileniyor, kim denetliyorsa ’ sözleriyle şikâyetlerini dile getirdiler.                              

Peki, bu parayı isteyen ve öğretmenleri tehdit eden öğretmenler, herhangi bir denetleme durumunda yazılı kâğıtlarında ki el yazısını nasıl açıklayacak? Öğrencileri bu şekilde tehdit ederek mi halledecekler okul sorunlarını? Suçlu olan öğretmenler mi, öğrenciler mi yoksa öğretmenleri para istemek zorunda bırakan Milli Eğitim mi?