Gazeteci Ahmet Köse'nin bürosu önünde Hendekspor Başkanı Zafer Çakmağın verdiği İftara Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Büyükşehir belediyesi başkan vekili Şenay Sakal Hendek spor Yönetim kurulu üyeleri, Fatih Sunman, Sadettin Meraklı, Basın Mensupları Mehmet Kavis, Orhan Topçu, Kadir Kazın Gürkan Özer, İşadamı İsmail Gürlü, Yeni Mahalle Muhtarı İsmet İskefiyeli, Uzuncaorman Murat Nişancı ortaokulu müdürü Abidin Dayıoğlu, İşadamı Ayhan Bal, Sinan İskefiyeli katıldı.

İftar sonrası Basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bal Ligi İçin yapılan çalışmalarla ilgili soruya cevap veren Zafer Çakmak’’ Bal Ligi Çalışmalarını sizlere üç etapta anlatabilirim. Birinci etap tesislerin iyileştirilmesi, TFT statülerine Uygun Hale getirilmesi gerekiyor, bunla ilgili yoğun cabalarımız devam ediyor. Yönetim kurulu sorumlu arkadaşımız Sayın Fatih Sunman’dır.

1.Etapta sporcularımızın iç transferler ve teknik heyetin belirlenmesi şuan da finale geldik gibi. 3. Etapta da statülerin belirlenmesi bal ligine prosedür ve standart olarak uygunlukların tespiti,  maddi manevi kaynaklar. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Biz biraz erken başladık, çünkü bal ligindeki tecrübemizin eksikliğinden kaynaklanan açığı kapatmak zorundayız. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Bal ligindeki Hedefiniz Nedir?

Hendek sporun Hedefi olmazsa olmaz Hendek sporun hedefi 3.lig bundan başka bir hedefsizlik yok buna uygun zemin de var, destekte var. Hendek halkının buna layık olduğunu düşünüyoruz ve biz elimizden gelen her şeyi sonuna kadar yapacağız. HEDEF DİREK ÜÇÜNCÜ LİG. Bundan geriye dönüş yok.

Hendekspor maçlarını nerede oynayacak?

Hendek spor maçlarını mevcut merkez stat da oynayacak belki şahit olmuşsunuzdur şuan da zemini söküldü, federasyonun bize belirttiği gibi 28 maddelik iyileştirme planına uygun bir şekilde çalışılıyor. Sanıyorum Temmuzun 15’in de Türkiye Futbol Federasyonundan bununla ilgili destekleme uzmanı gelip buradaki koşulları değerlendirip oynanabilir akreditasyonunu verecekler. Bizde ona uygun çalışmalara devam edeceğiz.

Transfer çalışmanız ne durumda?

Çakmak “Şuan da anlaştık dediğimiz 4-5 oyuncu var tabi ki hocamızın belirlenmesi ile birlikte takım dizilişi ile alakalı hem iç hem dış transferleri bir noktaya getireceğiz.  Geçen seneki son hocamız Bülent hoca ilgili bir sorun yok şuanda. Sadece yönetim kurulunun bu işle ilgili sorunlu arkadaşları daha detaylı çalışmalar yapıyorlar. Yönetim kurulunun önümüzdeki hafta sunacağı raporda alternatif hocalar, hakkında bir karar verilecek artık sona geldik

Size göre Hendek İlçesi takımı ile kulüple, taraftarıyla, esnafıyla Bal Ligine yada hedeflediğiniz profesyonel lige hazır mı. Bununla ilgili bir çalışma var mı?

Hendek Sporun geçmişine baktığımızda Sakarya amatöründe her zaman başarılı olmuştur. Bizden önceki yönetimlerde çok başarılı imza attılar. Benim sporculuğumun döneminde de bunu gördüm dört final oynadık 7-8 kere Türkiye şampiyonasına gittik, maalesef hep direkten döndük. Hendek halkı bunu hep istedi.

Bu kaynağın olduğu yerde bir su tesisi yapmazsak o  artık Şenay başkanın İfan Başkanın dediği gibi bu iş bir siyasi olgu değildir, Hendek’in takımıdır işte kaynak var fışkırıyor biz ondan maşrapayla su alıyoruz her gecen, bunu su tesisi haline getirmek lazım. Bu çocuklar kimin; hepimizin çocukları sizin Onur Şampiyonada attığı iki gol ile Hendek tarihine geçti. Bu nerden yetişti,  işte geçmişte Sami Bağdatlı hocamızın emeği var, Boğaz spor altyapısı Aslan hocanın emeği var. Yani Kaynak var, onun için 3. Lig 2. Lig göreceksiniz halkımız bunu çok rahat kaldırabilir.

Ben Herkesin gönül vermesini istiyorum biz bugün varız yârin yokuz, ama Hendek spor değerinin her zaman ileriye taşınmasıdır.

Hendekte 10’a yakın 1. Amatörde 2. Amatörde kulübümüz var. Bu kulüpleri  takip edecek misiniz? Bununla ilgi bir programınız ekibiniz var mı?

Çakmak soruyu şu ifadeler ile yanıtladı “Aslında çok güzel bir soru aşağıdan bir takım çıktı, yukarıdan bir takım çıktı hepsi Hendeksporda birleşti. Tepecik idman yurdu,  Esnaf spor, Hendek Gençlikspor birleşip Hendekspor oldu. 1949 kökenli bir Hendekspor var aslında. Zamanla dönülmüş sonra tekrar birleşti. Tabi ki bu bir pınar oradan, buradan fışkıracak,  ne diyoruz, her zaman Hendek’in bir Majör takımı olsun, çekici takımı olsun ki Herkes oraya sporcu vermeye çalışsın. Bakın Boluspor’un Başkanı Necip başkanla, başkan yardımcısı Adil Semerci  iyi görüşüyorum, geçen sene alt yapı protokolü imzaladık,  geçen sene alt yapı takımından U21 den bize 3 tane oyuncu gönderdiler Birol, Sait, Bayram Bolu spor oyuncusu ne kadar katkısı oldu bize. Bu yılda diyor ki Necip başkan 2 tane oyuncuyu onlar tavsiye etti gönderiyorlar. Üçüncü lige çıktığın zaman benden söz istiyor,  profesyonel takımlar diyor ki 3. Ligde profesyonel olduğunuz zaman biz sizinle ilgili rezerv takım anlaşması yapalım, kaynaklarımı ben nasıl çıkaracağım açığa, Yeşilyurt ta var, Tebrik ederim bizi davet etmediler ama Rasim paşa sporda var basından okudum, Yeni mahalle kulübümüz var, Boğaz sporumuz, Akova sporumuz var evet Akovaspordan da bir oyuncu oynayacak.  Kazimiye sporumuz var, Hendek Gençlik var yeni bir oluşuma girdiler tebrik ediyoruz. Ama bir majör takımımız olması lazım. Bu kulüp ne Zafer Çakmak'ın takımı ne yönetimin takımı, bu kulüp ısrarla kurumsal kimliğini koruyan Hendek spor olgusunun en üstte tutulduğu bir kulüptür. Biz bugün varız, yârin başkaları gelir. Biz onlara emaneti iyi teslim edelim. Amacımız bu'' dedi.