Hendek’te yaşayan 92 yaşındaki koleksiyoner Rüştü Çürüksulu, yaşadığı evin bir katını her biri milli servet değerinde yüze yakın esere ayırmış. Bakımını oğluyla üslendiği parçalara gözü gibi bakıyor.

Hendek'te ikamet eden, 1926 yılında doğan 92 yaşındaki Rüştü Çürüksulu kendisinin tarihin yaşayan hafızası olduğunu söylüyor.

Kafkas kökenli olan Çürüksulu, dedesi zamanında Batum’dan Türkiye’ye göç etmiş. Yılların tanığı Çürüksulu geçen zamanlarda tarihin önemli isimleriyle de bir arada bulunmuş.  Mustafa Kemal Atatürk’ün Hendek İlçesinde geldiği tarihlerde İlkokul çağlarında olan Çürüksulu karşılaşmasını heyecanla anlattı. O tarihte Mustafa Kemal Atatürk ile çektirdiği siyah beyaz fotoğrafının kayboluşunu üzüntüyle anıyor.

Uzun yıllar Kuvayı Milliye Derneklerinde hizmet etmiş ve şimdilerde ise Hendek Kuvayı Milliye onursal Başkanlığını yapıyor. Çürüksulu eski Türk filmlerinde, Yılmaz Güney, Fikret Hakan ve Fatma Girik ile 20’ye yakın Yeşilçam filmlerinde de rol almış.

 

Silahlar, tüfekler, kılıçlar, lambalar, çömlekler, semerler, kamalar gibi bulduğu parçaları yıllarca toplamış. Hepsi ayrı bir milli servet değerinde olan tarihi parçaların hepsini kayıt altına aldırıp, Sakarya Müzesinin envanterine kaydettirmiş.

Çürüksulu yıllar önce babasının 11 yıl Sibirya’da esir kaldığını ve serbest kaldıktan sonra Mustafa Kemal tarafından kabul edildiğini söylüyor.

HABER-ASLI ÇAM