Hendek Vadi Emlak

Hendek’te her geçen gün artan nüfus sonrası, sağlıkta da ihtiyaçlar giderek büyümeye başladı. Yeni yapılan hastaneyle birlikte uzun zamandır ihtiyaç duyulan 112 Acil Sağlık Ekibine yeni bir ekip eklenerek sayı ikiye çıkartıldı. Buraya kadar yapılan güzel ve yerinde bir hamle.  Yapılmayanı ise kısaca özetlemeye çalışalım.

***

Yeni yapılan Hendek Devlet Hastanesi’nin ilçe merkezine uzak yere yapılmasıyla birlikte 112 Acil Sağlık Ekibinin kullandığı noktada, hastaneye yakın bölgede Yenimahalle de kuruldu. 112 Ekibinin yeni hastaneye yakın olması ve vakalara müdahalede rahat bir noktada olması önemliydi ve bu sağlandı.

***

Kısa süre önce uzun zamandır ihtiyaç duyulan 112 Acil Sağlık Ekibine bir ekip daha eklendi. İşte bizim eleştirdiğimiz ve olmaması gereken nokta burada başlıyor. Sağlık Müdürlüğü Hendek’te vakalara rahat ve hızlı bir şekilde ulaşması için ilave edilen ekiple, hastane ambulansı ve iki ekibin ambulansıyla birlikte ambulans ve ekip sayısı üçe çıktı.

***

Görünen o ki, Sağlık Müdürlüğü, Hendek’in coğrafi yapısını ele almadan, teklif edilen ilk yere 112 Acil Sağlık Ekibinin kullanabileceği yere noktayı kurmuşlar. Şimdi yeni yapılan Hastane TEM ve D-100 Karayolu arasında bir noktada yani ilçenin alt kısmında, kurulan ilk 112 Acil Sağlık Noktası, Yenimahalle de ve bu noktada ilçenin alt kısmında, hastaneye yakın bölgede. İlave edilen 112 Acil Sağlık Ekibinin yeni noktası 2. OSB’de kuruldu. Kurulan noktada ilçenin alt bölgesinde.

***

Şimdi burada sormak istediğimiz nokta; ilçenin üst kısımları yani Düzce tarafına sağlık ekiplerinin müdahalesi hiç düşünülmedi mi? Bu bölgelerde bir vaka olduğunda müdahale süresi uzamıyor mu? Hastane ve 112 Acil Sağlık Ekiplerinin bulunduğu noktalara yakın oturan vatandaşlar şanslı. Çünkü ekiplerin biri olmasa diğeri kısa sürede vaka yerine ulaşabilir. Peki Sarıdede, Dereboğazı, Nuriye Mahallesi, Hüseyinşeyh Mahallesi ve Düzce tarafında ki bölgede oturanlar ne yapacak?

***

Sağlık ekibinin o bölgeye gitmesi bir hayli vaktin geçmesine neden olacak. Sağlık Müdürlüğü bunları göze alarak ilçeye kazandırdıkları sağlık ekibinin noktasını 2. OSB yerine Küçük Sanayi bölgesinin olduğu bölge olmalıydı. Ve iki bölgeye de kısa sürede müdahale edilebilecek şekilde düzenleme yapılmalıydı.

***

Sağlık ekibi Dikmen Mahallesinde bir vakaya gittiğini düşünün. Gitmesi müdahale etmesi ve hastaneye gelmesi 1.5 saat sürecek. İşte bu ve güzergah, coğrafi yapı ele alınarak yapılması en mantıklı ve akıllıca olacaktı.

***

Vatandaşlarda aynı konudan sıkıntılı… Kurulan tüm sağlık ekibi noktaları hastaneye yakın bölgede. Sarıdede, Mahmutbey, Nuriye Mahallesi, Hüseyinşeyh Mahallesi ve ilçenin hastaneye ters olan bölgelerinde Vatandaşlar, ambulansların vaka yerine ulaşımlarında bir hayli zaman geçtiğini belirterek, üvey evlat muamelesi görüldüğünü dile getiriyor.

**

Benden söylemesi, üç sağlık ekibini birbirine yakın tutmak yerine 2.OSB’de ilave olarak kurduğunuz sağlık ekibi noktasını Nuriye Mahallesi ve Köprübaşı Mahallesi’nde bulunan Küçük Sanayi’ye kurabilirsiniz. Yada o bölgede bir yere. Siyasilere de buradan sesleniyorum. ‘Bak yaptık, ihtiyacın gelmesini sağladık’ demekle olmuyor. Vatandaşı ve ilçenin tamamını düşünerek hareket edilmeli. Edilmeli ki vatandaşta aldığı hizmetten dolayı teşekkür etsin.

**

Denilebilir ki o bölgede hazine arazisi yok. İnanıyoruz ki ilçenin mülki amiri, iktidarın siyasi temsilcileri ve belediye başkanı bu konuda Küçük Sanayi Kooperatifi yönetimi ile irtibata geçip, projeyi aktarsalar ve bununla ilgili çalışsalar, kooperatif başkanı ve yönetimi de seve seve bunu kabul edecektir ve yer temin edecektir diye düşünüyorum.

**

Her şey siz iktidar siyasetçilerinin elinde. Hadi bunu da halledin de, Hendek’te yaşayan insanlarımızın tamamına hitap edecek düzenlemeyi yapın. Yapılacak bu düzenlemenin ilçemiz ve vatandaşlarımız açısından daha hayırlı olacağına inanıyorum.