Hendek İnşaat Tadilat
Şeyh İsmail Vakfı Beratı, Osman Bey Anıtı açılışı, Hendek Tarihi Kitabı tanıtımı yoğun katılımla gerçekleşti.

Hendek Belediyesi tarafından, Şeyh İsmail Vakfı Beratı ve Osman Bey Anıtı’nın açılışı ile Hendek Tarihi Kitabının tanıtımı programı, Bayraktepe’de halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti. Programda vatandaşlara simit ve meyve suyu ikramı yapıldı.

Program, geçen Çarşamba günü Cebeci’de denize girerek hayatını kaybeden, AK Parti Hendek İlçe Kadın Kolları Başkanı Fatma Gülşen Dursun’un oğlu Ömer’in üçüncü akşam okuması ile başladı. Okuma programı, Kur-an’ı Kerim’i en güzel okuma yarışmasında Dünya ikincisi olan Recep Yasan’ın Kur-an’ı Kerim okumasıyla başladı. Ardından Merkez Büyük Camii Müezzinlerinin de Kur-an’ı Kerim okumaları ve İlçe Müftüsü Ekrem Saylam’ın konuşması sonrası Akşam Namazı kılındı. İlahiyat Fakültesi Dekan Yrd. Prof Dr. Muhammet Aydın’ın duasıyla okuma tamamlandı.

Başkan İnci programda bir konuşma yaparak, Çarşamba günü kutlayacağımız Mübarek Berat Kandili öncesi güzel bir program yapıldığını belirterek “ Bugün Kandil kutlaması harici, Şeyh İsmail Vakfı Beratı ve Osman Bey Anıtı’nın açılışı ile Hendek Tarihi Kitabının tanıtımını da yapacağız. Bayraktepe girişine koyduğumuz Osman Bey anıtının yanına da Osman Bey’i temsil ettiği için yeniçeri askerlerini koyduk. Hocamız Murat Cebecioğlu tarafından hazırlanan Hendek Tarihi kitabımızın tanıtımını da yapacağız. Program öncesinde Kadın Kolları Başkanımız Fatma Gülşen Dursun ve Şehit Gaffar Okmkan İlköğretim Okulu Öğretmenlerinden Numan Dursun’un oğlunun okumasını yaptık. Okunan dualarla Allah cennete gitmesini nasip etsin. Ailesine de sabırlar diliyorum “ Diyerek, sözlerine şöyle devam etti.

Türkiye projesi

Başkan İnci, Peygamberimiz (S.A.V ) ‘in Mekke’den Medine’ye göçtüğü yerde , devesinin çöktüğü yerin değerli olduğunu ve  Bayraktepe’de Hendek’in ilk toplantısının yapıldığı yer olduğunu belirterek “ Burada şerefle dalgalanan Bayrağımız ve geçmişimiz var. 16 tane İmparatorluk olan devletlerin şanlı bayrakları dalgalanıyor. Ayrıca yapımı devam eden şehitliğimiz bulunmaktadır. Bu projemiz de Türkiye projesidir. Bu güzel programımıza katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Ramazan ayının 27. Gecesi olan Kadir Gecemizde de yine sizlerle bir araya gelmek istiyoruz “ Dedi.

Hendek ile ilgili önemli belgeler

Daha sonra Hendek Tarihi Kitabını hazırlayan Dr. Murat Cebecioğlu da, çalışmaları esnasında Hendek ile ilgili çok değerli belgeler eline geçtiğini belirterek “ Zamanın muhtarı bize belgeleri vererek katkıda bulundu. Hendek, Adapazarı, Akyazı ve Şeyh İsmail Beratı’nı hazırladım. Başbakanlık Osmanlı Arşivi’ne geçince, bilimsel çalışmalarıma devam ettim. Çalışmalarımı sürdürürken yeni yeni belgeler temin ederek, çalışmalarımı zenginleştirdim “ Diyerek, düzenlenen programda emeği geçenleri tebrik etti.

Kaymakam Mustafa Ayhan da, programı düzenleyenleri ve emeği geçenleri tebrik ederek, katılımdan ve birlik beraberlikten dolayı halka teşekkür etti.

Cebecioğlu’na Hemşehrilik beratı

Konuşmaların ardından Başkan İnci, Hendek Tarihi kitabını hazırlaya Dr. Murat Cebecioğlu’na Hendek’in Fahri Hemşehrilik Beratı’nı verirken, Şeyhler Köyü Muhtarı Nafız Elemsiz de köy halkı adına, Şeyh İsmail Vakfı Beratı’nın ve köylerinin tarihinin unutulmayıp, tarih kitabında yayınlanmasından dolayı, Kaymakam Mustafa Ayhan’a, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’ye ve Dr. Murat Cebecioğlu’na teşekkür plaketi verdi.

Şeyh İsmail Beratı ve Osman Bey anıtı açıldı

Daha sonra hep birlikte Şeyh İsmail Vakfı Beratı ve Osman Bey Anıtı’nın açılışına geçildi. Açılış kurdelesini, Kaymakam Mustafa Ayhan, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, AK Parti Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu, Dr. Murat Cebecioğlu, Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Karakuşi İlçe Müftüsü Ekrem Saylam, İlamhiyat Fakültesi Dekan Yrd. Muhammet Aydın, Opr. Dr. Hasan Feyzi Katıöz ve protokoldeki misafirler, hayırlı olsun dilekleriyle birlikte kestiler.

Nasihat istersen ölüm yeter, dost istersen Kur- an yeter

Açılış sonrası Opr. Dr. Hasan Feyzi Katıöz, Berat Kandili ile ilgili söyleşi yaptı. Katıöz “ Hayatın bir tek gerçeği var, onun haricindeki her şey sadece ve sadece o zaman için Cenab-ı Hak’ın koyduğu sebepler dahilindeki imtihan dünyasındaki, bir vesileden ibarettir.Yani netice itibariyle biz doğumumuza ve ölümümüze hükmedemeyiz. Bedüzzaman Said Nursi diyor ki, ölüm en güzel nasihattir, nasihat istersen ölüm yeter, dost istersen Kur- an yeter “ Dedi.

Geceye, Ney ve Seda Konseri renk katarken,  Tekder Cevheri Sema gösterisi büyük beğeni topladı