Hendek ilçesinde faaliyet gösteren 2. OSB'yi gezen Vali Balkanlıoğlu, 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bodur ve yönetim kurulu üyelerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Balkanlıoğlu, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, 2. OSB'nin Türkiye'nin önemli organize sanayi bölgelerinden birisi olduğunu belirterek, burada çok büyük sanayi kuruluşlarının olduğunu söyledi.

2 BİN DÖNÜM GENİŞLEME

2’nci OSB’de  yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiğini vurgulayan Balkanlıoğlu, "Son dönemde özellikle bu OSB'mize son derece fazla talep var. Arkadaşlarımızın bize müracaatı üzerine 2 bin dönüm kadar ilave genişleme söz konusu. Burada hakikaten ileri teknolojiyi getirecek yeni sanayi kuruluşlarını tercih ederek güzel bir genişleme sağlanacak. Bu sayede de 17 bin 500 kişilik istihdam söz konusu olacak." diye konuştu. Balkanlıoğlu, işsizlik rakamlarının bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

7 BİN 500 YENİ İŞÇİ

"Bir kişinin bile işe alınması ne kadar önemli. Hükümetimizin de zaten ilave istihdam projesi devamlı teşvik ediyor, her yerde dile getiriliyor. 'İş yerleri mümkün mertebe 1 kişi de olsa ilave işsizliğe karşı çözüm olmak üzere eleman çalıştırsınlar.' deniyor. Bu ortamda 7 bin 500 işçinin daha iş buluyor olması hem de meslek sahibi olmaları önemli. Sanayici ve iş adamlarımızla sürekli iş birliği ve diyalog halindeyiz. Onların herhangi bir sıkıntısı veya bir ihtiyacı, talebi olduğunda her zaman yardımcı oluyoruz. Çünkü müteşebbislerimize, işverenlerimize yardım, fakire, fukaraya, istihdama yardımdır."

YENİ YÖNETİMLER

OSB ziyareti sonrası Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun ve Jandarma Komutanı Alb. Cengiz Yiğit ile birlikte Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerine iade-i ziyaret gerçekleştiren Vali Balkanlıoğlu, geçtiğimiz günlerde yapılan seçimde SATSO Başkanı seçilen Akgün Altuğ ile yönetimini tebrik etti. SATSO’nun çalışmaları hakkında bilgiler alan Vali Balkanlıoğlu, iş dünyası temsilcilerinin Türk ekonomisinin temel taşı olduğunu, kurumsal ve sürdürülebilir bir ekonomik yapının oluşturulması için iş dünyasına büyük sorumluluklar düştüğünü, devlet olarak her zaman kendilerine destek olacaklarını vurguladı.

Son olarak Sakarya Ticaret Borsasına geçen Vali Balkanlıoğlu, burada da Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Adem Sarı ve yeni yönetimine çalışmalarında başarılar diledi. İlimizin çok bereketli topraklara sahip olduğunu ve bunun değerlendirilmesi açısından tarım sektörü ile çiftçilerimizin her konuda desteklenmesi gerektiğini ifade etti.