Şayet o yerleşim yerinde kaliteli eğitim kurumları yoksa insanlar bu ihtiyacını karşılamak için çocuklarını ya başka şehirlere yollamak zorunda kalırlar ya da kendileri de onlarla birlikte giderler.

Hendek'te de yıllardır söylediğimiz nitelikli okul sorununa maalesef 2002 yılından beridir iktidar olan AK Partinin Hendek'te ki yöneticileri bir türlü çözüm bulamamışlardır. Hatta muhalefet tarafından bu sorun gündeme taşınmış Hendek halkı tarafından da büyük destek görmüştür. 90 bine yaklaşan nüfusuyla il genelinde 5. sıra da bulunan ilçemizde her yıl birçok öğrencimiz başka ilçelerdeki veya illerdeki nitelikli okullara özelliklede fen liselerine gitmektedir. Bu durumda ilçemizde artık Fen Lisesinin açılması zorunluluk haline gelmiştir.

Birçok kez gündeme gelen Fen Lisesi son olarak, nüfus yoğunluğu ve bu yıl 8. sınıf öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle Sakarya’ya açılması zorunluluğundan dolayı yeniden alevlenmiştir. Bu durum MHP Hendek İlçe Teşkilatı tarafından Eğitim camiasından alınan bilgiler ışığında geniş bir dosya hazırlanıp gerekçeleriyle birlikte Kasım ayında MHP Grup Başkan Vekili Muhammed Levent Bülbül'e sunulmuştur. Ak Parti milletvekillerine, Ak parti İlçe başkanı tarafından sunulmuştur.

Belediye başkanı Turgut Babaoğlu'da kendi hazırlattığı çalışmayı yine hem Sakarya Valisine hem de İl Milli Eğitim Müdürüne sunarak Hendek’in talebini iletmiştir. Hatta Belediye Başkanı aldığımız duyuma göre Hendek'te düzenlenen İlçe Milli Eğitim Müdürleri toplantısında İl Milli Eğitim Müdürüne Fen Lisesi yapılması kaydıyla bir protokol imzalayıp Hendek Belediyesi ve Hendek Halkının bu okulu yaptırma sözü vermiştir. Hatta bununla da yetinmeyip resmi bir yazıyla Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ilçemizde Fen Lisesi yapılması hususunu gerekçeleriyle arz etmiştir.

Hal böyle olunca diğer ilçelerinde fen lisesi açılması yolunda girişimlerinin olduğunu bildiğimiz için bu işi fazla dallanmadan siyasilerin elini güçlendirmek adına konuyla ilgili olarak haber yapmamaya özen gösterdik. Ama özellikle sosyal medyada ve bazı basın organlarında bu iş dallandırılması sebebiyle ön almak adına çiçeği burnunda AKP ilçe başkanı olayı irdelemeden ve Cumhur ittifakı ortaklarıyla görüşmeden 13 Kasım 2019 tarihinde “ Fen Lisesi konusunda gereken çalışmaları yapacağını ve bu konuyla ilgili il teşkilatı ve milletvekilleriyle görüşeceğini kamuoyuna söyleyip çocuklarımızın hayallerine kavuşabilmelerini sağlamak için derhal bir planlama yapacağını ve tüm gücüyle bu konuda çalışacağını içtenlikle belirtmiştir. Şimdi size sormazlar mı Başkan Baykal, çocuklarımızın hayalleri ne oldu? Hani Fen Lisemiz demezler mi?

Tabi anlaşılan o ki Kasım ayından nitelikli okulların listesinin açıklandığı Mart ayına kadar siyasetçilerin bu konuyla ilgili hiçbir çalışma yapmadıkları yada yeteri kadar üstüne gitmedikleri belli oldu. Açıklanan listede Hendekte bir FEN LİSESİ yada SOSYAL BİLİMLER LİSESİ olmadığı görüldü. Bu durum önce kamuoyundan gizlenmiş daha sonra ise veli ve öğrenci tepkileri ortaya çıkınca bu seferde diğer birçok ilçede yapılan imam hatip lisesini proje okuluna çevirip fen ve sosyal bilimler programı uygulanması yoluna gidilmiştir. Bu da kamuoyuna sanki bağımsız Fen Lisesi açılmış gibi sözüm ona hem sosyal medya fenomenleri hem de artık çiçeği solmuş ilçe başkanı tarafından büyük bir zafer kazanılmış gibi yandaş medyaları tarafından sunulmuştur.

Şunu buradan AKP ilçe başkanına ve bu işlerden azıcık anlayan herkese sormak isterim.

1-Bağımsız bir fen lisesi ile İmam hatip bünyesinde bulunan fen lisesi programı uygulayan bir okulun başarısı hiç aynı olur mu?

2-Fen Lisesine ortaokulların başarılı öğrencileri giderken ortaokul eğitimini İmam Hatip Ortaokulunda almamış öğrencilerin Fen lisesi proje sınıfı olması sebebiyle İmam Hatip Lisesine geçişinde müfredat farklılığı nedeniyle öğrencilerin yaşayabileceği sıkıntılar dikkate alınmış mıdır?

3-Bu ucuz siyasi ön almaları kamuoyunu yanlış yönlendirmeleri sizce toplum yutar mı?

Tüm bu olup bitenler Hendek’in tabiri caizse ağzına bir parmak bal çalmak değil de nedir? Lütfen bize pansuman yapmak yerine, kalıcı ve sorunu kökten çözecek bir Fen Lisesi yaptırın yaptıramıyorsanız da bunu çıkıp açıkça kamuoyuyla paylaşıp sorumlularını ifşa edin.

Belki konuyla ilgisi olmayan bir çok okurumuz ya bu fen lisesi ne kadar önemliymiş amma uzattın diyebilirler.

Bu soruya ben sadece şu örnekle cevap vermek istiyorum. Yanı başımızdaki 2011 yılında açılan ve 2015 - 2019 yılları arasında Akyazı Eyüp Genç Fen Lisesini bitirip sadece TIP FAKÜLTESİNİ 93 öğrenci kazanmıştır. Bir o kadarı da tıp fakültesi puanını almalarına rağmen mühendislik, diş hekimliği gibi okullara kaydolmuştur. Türkiye’de ki en gözde üniversiteleri kazandırma oranı ise neredeyse %100'dür. Peki bu dönemde HENDEK'TEKİ liselerden mezun olan kaç öğrenci tıp fakültesi kazandı dersiniz? Sadece kocaman bir sıfır.

İşin acıklı tarafı da ilkokulu ve ortaokulu HENDEK'TE bitirmiş ama Fen Lisesi olmadığı için başka ilçelerdeki fen liselerini tercih eden birçok çocuğumuz ailelerinden ayrı kalarak bu üniversiteleri zor şartlarda kazanmasıdır.

Bu şu anlama geliyor; un, yağ, şeker bizden ama helvayı yapıp yiyen başkaları. Sonra kimse kalkıpta Hendek'te eğitimde şunu yaptık bunu yaptık diye övünmeye vatandaşımızı aldatmaya, kandırmaya çalışmasınlar.

Artık şu açıkça görülmektedir ki tüm Türkiye’de başarısını kanıtlamış Fen Lisesi meselesi Hendek'te siyasi bir mesele olmaktan çıkmış bir memleket meselesi haline gelmiştir. Bunu her kim yaparsa Hendek onunla övünecek, saygı ve hürmetle anacaktır.

Anlamayanlara, algılamayanlara ya da beceriksizliklerini ört bas etmek için konuyu farklı mecralara çekip siyasi rant elde etmek isteyenlere duyurulur.

Kalın sağlıcakla…