3 Adayın yarıştığı Hendek Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimlerini M. Yaşar Demirel kazandı.

Hendek Atatürk Kapalı Spor Salonunda yapılan Hendek Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimlerine Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şenay Sakal, Ak Parti Hendek İlçe Başkanı Ali Kemal Sofu, MHP Hendek İlçe Başkanı Turgut Babaoğlu, CHP Hendek İçe Başkanı Reyhan Azak, Saadet Partisi Hendek İlçe Başkanı Ferhan Ağra, Meclis Üyeleri, Oda ve Kooperatif Başkanları, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri ve Üyeler katıldı.

Hendek Esnaf ve Sanatkârlar Odası seçimlerinde M.Yaşar Demirel, Recep Tiryaki ve Sebahattin Bedir’in aday olduğu üç liste yarıştı.

Yoğun katılımla gerçekleşen Hendek Esnaf Odası Seçimleri saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı.

Divan Başkanlığını Hasan Alişan yürüttüğü Genel Kurulda Divan teşekkülünün oluşmasının ardından Gündem Maddelerine geçildi.

Gündem Maddelerinin ibraz edilmesinin ardından Esnaf Odası Başkan Adayları sırasıyla konuşmalar yaptı.

Kazananın Hendek olmasını temenni ediyorum

Başkan Adayı Recep Tiryaki, Esnaf Odası Başkanı M. Yaşar Demirel’in geçirmiş olduğu rahatsızlık nedeniyle geçmiş olsun dilekleri ile başladığı konuşmasında bir önceki seçimde yaşanan kargaşadan dolayı Esnafların oy kullanamadan gittiklerini dile getirerek, bugün iki seçimi bir arada yapmanın maksadı nedir diyerek, bu konunun takdirini siz esnaf arkadaşlarımıza bırakıyorum diyerek projeleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ne istediğini bilen, sorunlara çözüm üretmede kararlı bir yönetim anlayışı ile kutsal saydığımız bu göreve talibiz diyen Tiryaki, bu anlamda sizlerin desteğini bekliyor, kazananın Hendek olmasını temenni ediyorum diye konuştu.

Bedir’den tepki

Kendisi ve projeleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Bedir, mevcut Başkan M. Yaşar Demirel’in tasvip etmediği uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Eşit şartlarda mücadele etmek yerine etik kurallara uyamayan uygulamalar içerisinde bulunularak Esnaf Odası ile Esnaf Kooperatifi seçimleri aynı gün ve aynı salonda yapılıyor diyen Bedir, Esnaf Kooperatifinde kredi kullananlar oy vereceğinden Esnaf Sanatkârlar Odası seçimlerine de böyle giriliyor. İnsanlar iki sefer kongreye gelmesin mazeretini öne sürmek kurnazlıktan başka bir şey değildir. Sağduyulu Esnaflarımız bu oyunu bozacaksandıkta etki altında kalmadan gereğini yapacaktır.

 

Esnaflardan aldığımız diğer şikâyetler ise kredi isteyen Esnafları ve arayarak kredi lazım mı diye sorulan Esnaflarımıza evraklarını hazırlayarak getirmeleri, dosyaları hazırlayarak teslim eden Esnaflarımıza ise kredinin seçimden sonra verileceği söylenerek bunu seçim malzemesi olarak kullanarak adeta bana oy verirseniz size kredi veririm, vermezseniz kredi vermem anlamına gelen aba altından sopa gösterme yoluna gidilmesidir. Bu konulara en iyi cevabı Esnaf arkadaşlarımız verecektir diyerek mevcut Başkan M. Yaşar Demirel’e geçirmiş olduğu sağlık problemleri nedeniyle geçmiş olsun dileklerinde bulunarak konuşmasına son verdi.

 

Taraf değilim

SESOB Başkanı Hasan Alişan, Başkan Adaylarının konuşmasının ardından söz alarak ifade edilenler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ben hiçbir zaman taraf olmadım diyen Alişan, ben hiçbir zaman sokağa çıkıp Esnaf arkadaşlarımızdan oy istemedim, bana yakışmaz. Ama ben Hendekliyim, Mehmet Demirel kardeşim benim ekibimdeyse ve bir insan kardeşi müşkül durumda iken sahip çıkmıyorsa da onun abiliğinden bir şey olmaz, kimse kusura bakmasın diyerek kongrenin hayırlı olması temennilerinde bulundu.

 

Her zaman Esnaflarımızın yanındayız

Hendek Belediyesi her zaman esnafının yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir diyen Püsküllü, Hendek Belediyesi ve Belediye Meclisi tarafından Esnaflar için alınan kararlar, çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgiler vererek Hendek Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kongresinin Ülkemize, İlimize ve İlçemize hayırlı olması temennilerinde bulundu.

 

Demirel canlı bağlantı ile konuştu

Rahatsızlığı nedeniyle Kongreye katılamayan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı M. Yaşar Demirel, hastaneden canlı bağlantı ile kongrede bulunanlara seslendi.

 

Konuşmasına kongreye katılan herkese teşekkür ederek başlayan Demirel, üyelerden özel ricada bulunarak Hendek Halk Bankası Genel Müdürü Funda Bozkurt’a Hendek Esnafını yüksek faiz ve tefecilerin elinden kurtardığı için ve Hendek Esnafını seven, gerçekten Esnaf için iyi şeyler yapmak adına mesai harcadığımızHendek Belediye Başkanımız İrfan Püsküllü için büyük bir alkış istiyor kendilerine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum diye konuştu.

 

Rahatsızlığım nedeniyle aranızda olamadım. Rahatsızlığımı çok dillendirdiler ama hiç gereği yoktu. Yarın inşallah döndüğümde yine aynı arkadaşlarımızla birlikte mesai sarfedeceğiz.

 

2002 senesinde bu göreve geldim, 2002’den bu yana size Hendek Esnaf Odası Başkanı olarak ekibimle birlikte hizmet etmek için elimizden geleni yapmaktayız. Bundan sonra da görevime devam etmek istiyor, Genel Kurulumuzun da bununla ilgili takdirini bekliyorum. Sağlığım nedeniyle fazla konuşamayacağım, benden Dualarınızı esirgemeyin, hakkınızı helal edin, Allah’a emanet olun diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Konuşmaların ardından Esnaf Odası Seçimlerine geçilerek Oda üyeleri tarafından oy kullanma işlemleri başlatıldı. Yapılan oylamalar Saat 17.00 itibarıyla sona ererek İlçe Seçim Kurulunca oy sayımı işlemleri gerçekleştirildi.

 

İlçe Seçim Kurulu Yetkililerince yapılan oy sayma işlemlerinin ardından seçim sonuçlarına göre Genel Kurulda toplam 1006 oy kullanılarak mevcut Başkan Mehmet Yaşar Demirel 661 oy alarak tekrar Hendek Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı seçilirken, diğer Başkan Adaylarından Recep Tiryaki 266 oy alırken Sebahattin Bedir 77 oy aldı. Seçimi kazanan M.Yaşar Demirel'in Hastanede olması nedeniyle ağabeyi Ömer Demirel tebrikleri kabul etti.

Yapılan seçimlerin ardından Hendek Esnaf Odası şu isimlerden oluştu;

Hendek Esnaf Odası Başkanı

Mehmet Yaşar Demirel

Yönetim Kurulu

Şerafettin Öztürk, Kamil Taze, Cihat Pehlivan, Mehmet Salih Köstereli, Cemal Atabek, Tayfun Uzun, Osman Kutlu, Cemil Yılmaz

Denetim Kurulu

Vedat Ceylan, Sinan Atmaca, Selda Eş