Hendek İnşaat Tadilat
SAÜ Hendek Eğitim Fakültesinden bir ilk daha. Türkçe dersinde reklâm filmleri ile eğitim dönemi

 SAÜ Hendek Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Yılmaz’ın danışmanlığında Doğa Koleji Türkçe Öğretmeni Sevda Avcı tarafından hazırlanan ‘İlköğretim Altıncı Sınıf Türkçe Dersinde Yapım Ekleri Öğretiminde Reklâm Filmlerinin Kullanımı’ adlı yüksek lisans tezi başarılı oldu. Avcı tezini 6. sınıf öğrencilerinin yapım eklerini öğrenmesinde reklâm filmlerinin etkinliğini tespit etmek ve Türkçe dersinde bu tekniğin kullanılabilirliğini ölçmek için hazırladı.

Tez araştırması Hendek Noksel İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Konuyla ilgili reklâm senaryoları oluşturan Seda Avcı, tez için Beykent İletişim Fakültesi’ndeki uzman öğretim üyelerinden de destek aldı. Daha sonra bir reklâm ajansı tarafından profesyonel olarak reklam filmleri çekildi. Noksel İÖO öğrencilerinden iki grup oluşturularak, reklâm filmleri öğrencilere izletildi. Araştırma sonunda reklâm filmlerinin Türkçe dersinde kullanılmasının, öğrencilerin hem akademik başarılarına hem de tutumlarına yönelik olarak etkili olduğu sonucuna varıldı.

Prof. Dr. Engin Yılmaz, tezle ilgili değerlendirmesinde, “Çocuklar, reklamlar açısından önemli bir hedef kitle konumundadır.  Kısa, dikkat çekici ve bilinçaltına mesajlar göndermesi bakımından Televizyon reklamları Türkçe öğretiminde de kullanılabilir.  Bu yolla hem çocuklar etkili ve kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirebilir, hem de soyut ve karmaşık olan dilbilgisi konuları çocuklar için daha kolay ve eğlenceli hale getirilebilir. Danışmanlığını yürüttüğüm Sevda Avcı’yı bu özgün çalışmasından dolayı kutluyorum. Araştırmaya destek veren ve bu araştırmaya İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, özellikle Noksel İlköğretim Okulu Müdürlüğü’ne ve Türkçe Öğretmeni Mustafa Güneser’e teşekkür ediyorum”