Hendek İnşaat Tadilat
SAÜ Hendek Eğitim Fakültesi BÖTE (Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitim) Bölümü öğrencileri Bilişim Teknolojilerin zorunlu ders olması ve alan dışı görevlendirmelerle ilgili basın açıklaması yaptı.

SAÜ Eğitim Fakültesi önünde yapılan basın açıklamasına Eğitim Fakültesi Öğrencileri,CHP İlçe Başkanı Selami Karakadı ve Yönetim kurulu üyeleri destek verdi.

 SAÜ Hendek Eğitim Fakültesi BÖTE Bölümü Öğrencileri adına Basın açıklamasını BÖTE  4.sınıf öğrencisi Furkan Aydın yaptı.Basın açıklamasına öğrenciler pankartlarla ve afişle destek verdiler.

Kaygı duymaktayız

BÖTE Bölümü adına Furkan Aydın yaptığı basın açıklamasında “Bizler bu ülkenin bilişim teknoloji öğretmenleri olarak ,öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi bilişim çağının gerektirdiği yeterlilikler ile donatacak kişileriz.Bizler bilişim teknolojileri öğretmenleriyiz.Milli Eğitim temel Kanunun 2. Maddesinde belirtildiği üzere Milli Eğitim genel amaçları arasında ‘öğrencileri hayata hazırlamak’ maddesi bulunmaktadır.Bizler öğrencilerimizi hayata hazırlarken,onların zamanlarının büyük bir bölümünü geçirmeye başladıkları sanal dünyayı artık göz ardı edemeyiz.Kes-kopyala ile ödev hazırlayan ,oyun oynamakta başarılı,bir iki yere tıklamayı kestirebilen çocuklarımızın herşeyi bildikleri varsayılmakta,gerçek yeterlilikleri bilgi toplumunun gerekleri ile etkili kullanım gözardı edilmektedir.Alanımıza ilişkin yeterliliklerinden ve teknolojiyi kullanma amaçlarından kaygı duymaktayız.

BT Öğretmenleri mağduriyet yaşamaktadır

BT derslerinin okutulması ‘ben herşeyi biliyorum’ dönemindeki 11 yaşında ki öğrencilerin seçimine bırakılmayacak kadar önemlidir.Seçmeli ders öğretmeni olarak atanan tek olan BT Öğretmenleri açısından farklı sıkıntılar yaşanmaktadır.Okul İdaresi tarafından eğitimci vasıfları dışında görev verilen,mesai saatleri dışında çalıştırılmak istenen BT Öğretmenleri ,değişik bir işçi-iş veren yapısına dönüşen bir durum ile mağduriyet yaşamaktadır.Okul yönetimi ile fikir ayrılıkları yaşayan öğretmenlerin dersinin seçilmemesi sağlanabilmekte,öğretmen norm fazlası durumunda atanmaya zorlanmakta ve resen atamalar yapılmaktadır.

Basın açıklamasında çözüm önerileride sunuldu.

BT alanına ilişkin en az bir ders 5.ve 6.sınıflarda zorunlu olarak okutulmalıdır.BT alanına ilişkin dersler geliştirilerek tüm sınıflarda okutulabilmelidir.BT dersine bilgisayarla ilgili farklı bölüm mezunları değil,BT Öğretmenleri atanmalıdır.

Bu sorunlarımızın Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından dikkate alınmasını ve biran önce ilgili yönetmelik ve yasalarda değişikliğe gidilerek , BT öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz.

CHP Hendek İlçe Başkanı Selami Karakadı Basın açıklaması yapan öğrencileri tebrik ederek yanlarında olduklarını ifade etti.

Basın açıklamasını dinleyenler alkışlarla destek vermelerin ardından Basın açıklamasını yapan BÖTE Bölümü öğrencileri sessizce dağıldı.