Cumhuriyet İlkokulunun koordinatörlüğünde hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen “İlkokul Öğrencilerinin Anahtar Becerilerini Geliştirmede Yapılandırmacı Yöntemler(Constructivist Methods in Developing Key Skills of Primary School Students) isimli Erasmus+ KA229 okul ortaklığı projesinin ilk eğitim faaliyeti Litvanya’nın Kaunas şehrinde yapıldı. Projede İtalya, İspanya, Litvanya ve İsveç’ten birer ilkokul bulunmaktadır. Proje Avrupa Birliği tarafından Erasmus+ programı kapsamında finanse edilmektedir. Proje partnerleri;

1- Cumhuriyet İlkokulu – Türkiye (Koordinatör )

2- ASSISI International School – İtalya

3- Ceip San Fernando – İspanya

4- Kauno Panemunės Pradinė Mokyklo – Litvanya

5- Furulidsskolan – İsveç

Projenin ilk eğitim toplantısı 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında Litvanya Kaunas’da ki Kaunas Panemunė İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Eğitime Cumhuriyet İlkokulundan 4 öğretmen katıldı.

Hafta etkinliklerinin ana teması drama ile öğrencilerin duyguları tanıma ve ifade etme becerilerinin geliştirilmesi oldu. Psikoloji uzmanı psiko-drama terapisti Daiva Rudokaitė tarafından katılımcı öğretmenlere drama üzerine seminer verdi.

Katılımcı öğretmenler okuldaki örnek drama çalışmaları ve eğitim uygulamaları yerinde gözlemlendi ve okul meclisi çalışmalarına katıldı. Okul meclisi çalışmalarında öğretmenlerimiz tarafından proje maskotumuz “Nasreddin Hoca” okul öğrencilerine tanıtıldı. Ayrıca Kaunas Belediyesi ziyaret edildi ve belediye eğitim departmanından Kaunas’ın eğitim durumu hakkında bilgi alındı. 

Projenin ikinci eğitim faaliyeti Nisan ayında İsveç’te yapılacaktır. Bu eğitim faaliyetine kadar partner okullarda öğrencilerin duygularını tanıma, ifade etme becerilerini geliştirmeye yönelik her ay farklı bir etkinlik yapılacaktır. Bu bağlamda sınıflarda; drama çalışmaları, duygular üzerine günlük hazırlama, kısa tiyatro, resim çalışması vb etkinlikler yapılacaktır. Bu çalışmalar eTwinning üzerinden partner okullarda eş zamanlı olarak yapılacaktır. Ayrıca öğrencilerimiz ufkunu geliştirmek amacıyla partner okullardaki öğrencilerle “Mektup Arkadaşlığı” yapmaları sağlanacaktır.