Hendek Vadi Emlak

 CHP Hendek İlçe Başkanı Metin Öztürk, ilçede hayata geçirilecek ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ ve yeni imar planı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öztürk, bu çalışmalarla halkın mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi.

 


En eski mahalleler

CHP Hendek İlçe Başkanı Metin Öztürk, Başpınar ve Kemaliye mahallerinde hayata geçirilmesi planlanan Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “

“Kentsel dönüşüme neden ihtiyaç doğdu? Bunu deprem riski dolayısıyla belediye yapıyor yoksa çarpık yapılaşma dolayısıyla mı yapılıyor? Öncelikle bunu tespit etmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşüm yapılan alan şehir merkezinde en eski yerleşim alanımız olan ve ilk etapta düşünülen Başpınar ve Kemaliye mahallesidir. Her iki mahallede ilçemizin en eski mahalleleridir. Yüz yıldır bir arada yaşayan insanların bulunduğu mahallelerdir. Bu mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız kendini bölgeden tecrit edilecek noktasında görüyor. Bizi buradan sürecekler diyor.

Mağduriyet giderilmeli

Öncelikle vatandaşlarımızın akıllarındaki bu soru işaretlerin giderilmesi gerekiyor. Bu bölgelerde bir çalışma yapılacaksa, önce orada yaşayan insanların mağduriyetinin giderilmesi lazım. Mağduriyetin giderilmesi sadece maddi boyut olarak demiyoruz. Sadece maddi boyutu ile değil birde o bölgelerde yaşayan vatandaşların manevi boyutu ile olayı değerlendirmek lazım. Vatandaşlarımız emekli olmalarından sonra baba ocağından cenazesi kalksın istiyor.”

Mülkiyete müdahale

Vatandaşlarımız baba ocaklarını yıkıp yeni bir yapılaşmaya girdikten sonra kendilerinin için bir özelliği kalmayacağını ve burayı terk edip gideceklerini söylüyorlar. Hal böyle olunca gerçekten güzel tespit etmemiz gerekir. Tabii bunlar soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Kentsel dönüşüm ile birlikte çarpık kentleşmeyi göstereceklerdir. Tabii ki depremi gösterecek halleri yok. Çünkü bu bölgedeki yapıların çoğunluğu zaten iki yada üç katlı binalardır. Yeni projede ise 4 yada 5 katlı binalar var. Eğer deprem riski için diyeceksek o zaman yeni yapılacak binalar eski binalardan daha yüksek. Çarpık yapılaşma ise bunun çözümü, belediyenin imarı ile çözülecek bir olaydır. Miras kavgalarını gösteriyorlar, miras dolayısı ile çözülemeyen ve yerlerin virane olduğu söyleniyor. Bu da vatandaşın mülkiyet hakkıdır. Vatandaşın mülkiyet hakkına da belediyelerin müdahale etme hakkı yoktur.”

Bu sorular yanıt bekliyor

Vatandaşlar adına bazı sorular yönelten CHP İlçe Başkanı Öztürk, bu sorulara yanıt aradıklarını kaydetti. “Vatandaşlarımızın kentsel dönüşüm ile ilgili iki bölge dikkatini çekmiş. Birincisi Başpınar Mahallesi’nde HİMPAŞ’ın bulunduğu Park AVM kentsel dönüşüm projesi dışında bırakılmış. İkincisi ise İnci Plaza’nın bulunduğu ada kentsel dönüşüm dışı bırakılmıştır. Vatandaşlarımız dolayısı ile soruyor. HİMPAŞ’ın malı olduğu ve İnci Plaza olduğu için mi burasını kentsel dönüşüm dışı bırakıldı. Eğer bu binalar yeni düşüncesiyle kapsam dışı kaldıysa, vatandaşlar kendi binalarının da yeni olduğunu söylüyorlar. Kentsel dönüşüm kapsamına giren bölgelerde de birçok yeni bina ve yeni restore edilmiş binalar var. Bunlarla ilgili belediye yetkililerinin de nasıl cevap vereceğini merak ediyoruz. Bu adalar özellikle neden kapsam dışı bırakıldı?”

18 uygulamasına gidilecek

Öztürk açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Vatandaşların esas dikkat etmesi gereken konu şudur. Bugün mağdur olmadığını sanan vatandaşlarımız, yarın mağdur olacaklar. Çünkü buraları belediye kamulaştırırken yine parasını ödemeyecektir. Yine 18 uygulamasına gidecek ve bu uygulama ile çözecektir. Örneğin, vatandaşın 35 dönüm arazisinin tamamı kamusal alan olarak ayrılmış. Belediye imar yaparken bir adayı baz alıyor. Adayı baz aldığınız da yüzde 40’ı 18 uygulamasında gidecektir. Geriye kalan kısmının vatandaşa geri dönüşümü olacaktır. İşte o zaman bugün yerim gitmedi diyen vatandaşlarımız, yarın 18 uygulaması ile tekrar sıkıntıya düşecekler. Bunların bir bütün olarak değerlendirilmesi lazım. Vatandaşlarımızın da yerim gitti, gitmedi diye değil, bir bütün olarak tepkisini koyması lazım. Vatandaşlarımıza hukuki konularda katkı sağlamaya hazırız. Vatandaşlarımızın müracaatlarını sağlıklı bir şekilde yapmalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağız.” Dedi.