Hendek İnşaat Tadilat
Hendek’in Çamlıca Beldesi’nde yıllar önce parayla satın aldıkları arazileri kadastro çalışmasında 2B dışında bırakılan vatandaşlar, mahkemeye başvurarak parsellerin yeniden incelenmesini istedi. 

 Yeniden keşif talebi

Hendek’in Çamlıca Beldesi’nde oturan 28 vatandaş arazilerinin 2B’li yapılmamasına tepki gösterdi ve mahkeme yoluna başvurdu. Parsellerin komisyon incelemesi sonucu 2B dışında kaldığının tespit edildiğini söyleyen Çamlıca sakinleri daha sonra 2011 ve 2012 yıllarındaki çalışmaları kabul etmeyip yeniden keşif yapılmasını istedi. Çamlıca Merkez Mahallede oturan Ziyaettin Acarlı, “Bilirkişi heyeti burayı yanlış gösterdikleri için 2B görünmemiş. Ben buraları bir vatandaştan 37 yıl önce para ile aldım. Bilirkişi heyeti ise burayı 2B göstermiyor. Bu nedenle burayı mahkemeye veriyorum. Buranın tekrar keşif yapılmasını istiyorum” dedi.

Aralıklarla yazıldı

Muhammet Kalkan ise şunları dile getirdi: “50 yıl önce burayı aldım. Buranın bir kısmı fındıklık, bir kısmı ise fundalıktı. Buralar yazılmadı ve hiç hesapta yok. Bizim buraları geçtikten sonra ilerileri belli aralıkları yazıldı. Daha ilerileri ise yine yazılmadı. Merkezden 3 kilometre yukarıya kadar yazmadılar. Çok önceleri kadastro gelerek buraları fındıklık diye yazdı. İşletme mahkemeye vererek bu kararı iptal ettiriyor. Ancak daha sonra gelenler ise yazmadılar. Bu bölgenin daha yukarısında daha öncesinden almış olduğum ziraat koçanım var. Bu beldemizin hemen merkezinde bulunan fındıklık bana ait. Devlet ile milleti bir birine sokmak istiyorlar. Buraya müfettiş getirmelerini istiyoruz. Fındık zamanı geldi. Şimdi fındık toplamayalım mı?”

Yanlış ortaya çıksın

Erenler Mahalle Muhtarı Hasan Tunç ise şunları söyledi. “Geçmişte gelen bilirkişiler kendi kafalarına göre yerler söyleyerek arazilerde atlaya atlaya gitmişler. Yirmi yıllık arazi 2B oluyor. 80-85 yıllık araziler 2B olmuyor. Bunun için bizler gereğinin yapılmasını istiyoruz. Buralarda evlerimiz, bağ ve bahçelerimiz var. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Bakılsın ve incelensin eğer biz yanlışsak ortaya çıksın. Buraya gelinerek keşif yapılmasını istiyorum. Bu son 2B’yi kabul etmiyorum. Böylesine büyük bir arazide iki kişiye 2B çıktı. Burada adaletli bir şekilde çalışma yapılmasını istiyoruz. Halkımız devamlı sıkıntı içerisinde. 2B ile ilgili sorunların ne durumda ve nasıl olduğunu merak ediyor. Kendilerinin yerleri neden 2B’ye girmediğini soruyor ve merak ediyor.”