Hendek İnşaat Tadilat

Hendek Belediyesi 2016 yılı ilk meclis toplantısı Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasında İrfan Püsküllü 2016 yılının ilçemize, ilimize, İslam âlemine hayırlar getirmesi temennisi dileklerinde bulundu.  Hendek Belediyesi Ocak ayı Meclis Toplantısında 10 gündem maddesi görüşülerek 9’u  oy birliği ile karara bağlanırken, 7. Maddeye MHP Grubu ret oyu verdi.

10 madde görüşüldü

Hendek Belediyesi Meclisi 2016 yılı Ocak Ayı Olağan toplantısında 10. Gündem maddesi olan 2016 yılında görev yapacak denetim komisyonuna AK Parti’den Bilal Deniz, Mehmet Akyüzlü, MHP’den ise Haşim Oturak seçildi. MHP grubu Gündemin yedinci maddesi olan, imar ve bayındırlık komisyonunca incelenen 192 ada, 35 ve 148 no’lu parseller ile ilgili komisyon raporuna ret oyu verdi.  

Gündemin sona ermesinin ardından MHP Grup Başkanı Hüdaverdi Bahadır söz alarak bazı konularda görüş ve önerilerde bulundu.  

MHP Grup Sözcüsü Hüdaverdi Bahadır gündem dışı söz alarak yaptığı konuşmada “ Gündem maddelerinin 1.maddesi ile ilgili sözleşmeli personellerde Hendek dışından birçok personel olduğunu görmekteyiz. Vasıflı yada vasıfsız personel temininde Hendek’li hemşehrilerimizin tercih edilmesini istiyoruz. Kar’la mücadelede Büyükşehirin açması gereken yolları da Hendek Belediyesi açtı. Bu nedenle hizmette aksamalar oldu. Büyükşehirin neden katkı sağlamadığının sorulmasını istiyoruz.

MHP Grup sözcüsü Hüdaverdi Bahadır yeni yapılan 100 yataklı Hastanemiz ilçemize hayırlı olsun. Ancak Hastane ulaşımında büyük sorunlar yaşanmaktadır. Acilen bu güzergahta ulaşımı konusunda bir çalışma yapılmasını istiyoruz. Hendek Belediyesi olarak mesai saatleri bitimine kadar servis ile ilgili talebi karşılıyor. Ancak mesai bitiminin ardından vatandaşlar bir nevi kaderine terk ediliyor. Bundan dolayı Hastane ulaşım hattı ile ilgili ihalenin biran önce yapılmasını bekliyoruz. Eski Hastane alanında bulunan Poliklinik binasının aile hekimlerinin bulunduğu sağlık ocaklarına tahsis edilmesi uygun olacaktır. Son olarak da Salı günü Pazar dolayısıyla Dereboğazı, Bayraktepe ve Köprübaşı mahalleleri istikametine araç tahsis edilerek servisin yapılmasını istiyoruz ” dedi.

MHP Grup Sözcüsü Hüdaverdi Bahadır’ın taleplerini dinleyerek not alan Meclis Başkanı İrfan Püsküllü gelen talepleri tek tek yanıtladı.  MHP grup sözcüsünden gelen soruları tek tek yanıtladı.

 

Gündem maddelerinden 3. Madde de İmar kanununun 18.maddesine göre yapılan uygulamasından Belediyemize intikal eden taşınmazların satışı için Belediye Başkanı ve Encümenine yetki verilmesi ile ilgili MHP meclis üyesi Av. Ahmet Ay  söz aldı.

3. madde ile ilgili görüşlerini belirten MHP meclis üyesi Av. Ahmet Ay kendisinin de İmam Hatip lisesi mezunu olduğunu ifade ederek, hisselerle ilgili Taban ve tavan fiyatlarının belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kaldı ki  Hendek Belediyesi daha önceki dönemlerde camilere hisse verip, o caminin aldığı hissesinin içerisin de gayri Müslimlerin de hisseleri var.  Gayri müslim birinin kabul etmediği bir yerde namaz kılınmaz,  kılınan namaz geçersizdir. Belediye Başkanının Belediyenin taşınmazlarını satma yetkisi yoktur. Bu yetki sadece Belediye Meclisinindir. Bundan dolayı satılacak olan hisseli yerlerin belirlenerek tavan ve taban fiyatlarının belirlenerek meclis Kararı ile satışının yapılmasını talep ediyoruz.

Av. Ahmet Ay’ın bu talebini doğrulayan Meclis Başkanı İrfan Püsküllü 3.maddenin plan ve bütçe komisyonuna havale edilmesi yönünde oylamaya sundu ve 3.madde oy birliği ile geçerek komisyona havale edildi.

 

 

Kentsel ile ilgili bilgi verdi

Meclis toplantısını takip eden Kemaliye mahalle sakinlerine de bilgi veren Başkan Püsküllü, uygulamayı düşündükleri projenin maketini yaptırdıklarını belirterek, “Bu proje ilçemiz adına çok önemli bir proje. Mahalle ile ilgili kamuoyunda büyük bir bilgi kirliliği var. Tüm bunları bertaraf etmek adına önümüzdeki meclis toplantısı öncesinde mahalle sakinleri ile yüz yüze bir toplantı yapacağız. Kentsel dönüşümle ilgili bazı aksaklıklar oldu. Bundan böyle hiçbir aksaklığa ve dedikoduya meydan vermemek adına ince eleyip sık dokuyoruz. Hendek’in bu projeye çok ihtiyacı var. Bugün varız yarın yokuz ama bu meclisimizin Hendek ilçemize yapacağı en güzel iyilik Kentsel dönüşümün yapılması olacaktır” diye konuştu.