Hendek Vadi Emlak
Hendek’in dünya belediyeleriyle yarışır hale geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Ali İnci, “Yaptığımız ve yapacağımız projeler ses getiren ve örnek gösterilen ve de dünya klasmanında işlerdir. Küçük işlerle zaman kaybetmeyiz” dedi

 

DÜNYA BELEDİYELERİYLE YARIŞIYORUZ

Belediye başkanlığında üçüncü döneminiz. 14 yıldır ilçenin başındasınız. Geride kalan bu süre zarfında nereden nereye geldi Hendek?

Biz Hendek’e başkan olduğumuzda belediyenin makam arabası yoktu, makam koltuğu kırıktı, tuvaletleri berbat durumdaydı, doğru dürüst bir tabelası, araç parkında yürüyen bir aracı dahi yoktu. İlçede asfalt yol namına da bir şey yoktu; kasa boştu, uçan kuşa borcumuz vardı. Belediye çalışanlarının maaşlarını üç ay kendi şirketimden ödedim, hatta bu yüzden müfettişler gelip inceleme yaptı belediyede. Biz şu anda dünya standartlarındaki tüm belediyelerle kendi belediyemizi yarıştırmaya hazırız. Altyapı anlamında, sosyal belediyecilik anlamında; istedikleri her alanda dünya belediyeleriyle yarışırız. İşte bu noktaya geldi Hendek!

 

SÖZLERİMİZ HARFİYEN YERİNE GETİRDİK

Son seçimde vermiş olduğunuz sözleri yerine getirebildiniz mi? İlçede herhangi bir konuda bir eksiklik olduğunu düşünüyor musunuz?

Seçim beyannamemizi alın elinize, beraber ilçeyi gezelim. Tüm sözlerimizi harfiyen yerine getirdik. Bir tek her mahalleye sağlık ocağı sözümüzü, onu da Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği uygulamasını hayata geçirmesi nedeniyle yerine getiremedik. Bunun yanında seçimlerde söz vermememize rağmen şehitlik, müze, hayvanat bahçesi ve Güreş İhtisas Kulübü gibi hizmetler de yaptık. Bu manada fazlamız var, eksiğimiz yok diyebiliriz.

 

KENTSEL DÖŞÜME RANT GÖZÜYLE BAKMIYORUZ

Yeni çıkan kanun çerçevesinde hemen her ilçede kentsel dönüşüm projeleri tartışılıyor. Baktığımızda Sakarya'da ilk kentsel dönüşümü Turanlar Mahallesi'nde sizin yaptığınızı görüyoruz. Hatta Roman vatandaşlar sizin projenizi bütün başkanlara örnek gösteriyor. Yeni dönüşümler olacak mı şehirde?

Başbakanımızın bu konuda büyük bir hassasiyeti var. Gerek deprem güvenliği, gerekse şehirlerin çirkin görüntüsünün ortadan kalkması adına kentsel dönüşüme büyük önem veriyor kendisi. Biz kentsel dönüşümü 2 yıl önce Turanlar Mahallesi’nde başlattık, bir hayli de başarılı olduk. Gidin mahalle halkıyla görüşün, “Allah razı olsun”dan başka söz işitemezsiniz. Başpınar Mahallesi’nde ise Anıtlar Kurulu tarihi olmayan yerleri tarihi eser gibi gösterince olay mahkemeye taşındı. Biz herkese binalarının olduğu yerde bina vereceğiz ve evlerinin mevcut değerinin kat kat üstünde değerlenmesini sağlayacağız. Biz kentsel dönüşümü kesinlikle rant elde etmek diye görmüyoruz, biz şehircilik yapmak istiyoruz. Kimseyi yerinden yurdundan da etmiyoruz. Biz binalarımızı güzelleştirerek gelecek nesillere bir miras bırakacağız, hedefimiz bu. Bu manada Kemaliye ve Başpınar Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümü kesinlikle gerçekleştireceğiz.

 

MERKEZDE ARAÇ GÖREMEYECEKSİNİZ

Bir de büyük bir meydan projeniz vardı sanırım…

Evet, doğrudur. Türkiye’nin her yerinde otopark sıkıntısı var. Biz ilçe merkezinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Jandarma binası, Kız Meslek Lisesi ve kaymakamlık binalarını satın alarak yıktık; buraya altı 2 kat otopark olan bir meydan yapacağız. Adapazarı’ndan ve köylerden şehre gelen araçlar şehrin altına inecek, merkezde hiç araç göremeyeceksiniz. Bir yüzümüz E-5’e bakacak ve bu yoldan geçenler alışveriş için Hendek’e gelecek. Merkezdeki tüm okulları şehir dışındaki eğitim kampuslarına taşıyacağız. Bizim kentsel dönüşüm projelerimiz bir hayli büyük ve ciddi projelerdir. Allah’a hamdolsun projelerin startını verdik, çalışmalarımız devam ediyor.

 

BELEDİYENİN BORCUNU YİNE BEN ÖDEYECEĞİM

İlçeye yapılan yatırımların ekonomik olmadığı ve belediyeye büyük yük yüklediği eleştirileri var. Örneğin Bayraktepe benzeri yatırımların çok pahalı yatırımlar olduğu ileri sürülüyor. Borcun 25 milyon TL’yi aştığı, belediyenin 10–15 senelik gelirlerinin de ipotekli olduğu ileri sürülüyor. Belediyenin mali tablosunu nasıl yorumluyorsunuz?

Belediyenin sigorta, vergi ve eskiden kalan yapılandırılmış ödemelerle beraber toplam 27 milyon TL’ye yakın borcu var. Bakın biz bir Gençlik Merkezi yaptık ve bize 10 yıllık İller Bankası kredisiyle 6 milyon TL’ye mal oldu. Bugün hemen satayım desem 10 milyon TL’ye satarım. Biz bu merkez için İller Bankası’na aylık 42 bin TL para ödüyoruz fakat her ay 75 bin TL de para topluyoruz buradan. Bu merkezin içinde çocuk eğlence dünyası, bowling salonları, yüzme havuzu, kafeterya, düğün salonu gibi bölümler var. Bayraktepe de Türkiye projesidir ve bu yönüyle çok önemlidir. Türk milletinin tarihini, geçmişini anlatan bir projedir. Sakarya’nın bütün okullarından öğrenciler buraya gelip tarih dersi alıyor. Şehrin kültürel ve turistik potansiyeline büyük bir artı katıyor Bayraktepe. Ve bu proje de kendi kendini karşılıyor. Bugün burayı 15 milyon TL’ye çok rahat satarım. Bakın benim iki projem 25 milyon TL yapıyor. İstediğimiz turizmciye satarız buraları istesek. Ancak biz yatırımlarımızın belediye uhdesinde kalmasından yanayız. Bunun yanında yüzlerce dönüm yer kazandırdık belediyeye. Şimdi ben size soruyorum: Belediyenin borcu var mı? Geleceği ipotek altında mı? Borçtan dolayı kimse sıkıntı çekmesin çünkü ben belediyeyi kimseye vermeyeceğim zaten. Bu borcu yine ben ödeyeceğim, en az 15 sene daha buradayım.

 

 

 

‘PROJELERİMİZİ BİZZAT BAŞBAKAN’IMIZA SUNUP

DESTEK İSTEYECEĞİZ’

 

Çılgın ve ufuk açıcı diye nitelendirebileceğimiz projeleriniz de gündemdeki yerini koruyor. 35 bin kişilik stadyum, olimpiyatlara çok sayıda sporcu göndermek, eğlence dünyası, 2. üniversite ve havaalanı... Bu saydığım projeler biraz pahalı ve Hendek'in cürümünü aşan işler değil mi?

Bayraktepe ve Uludere rekreasyon projeleri de baktığınızda büyük çaplı ve çılgın projelerdir; biz bunları yaptık, yapıyoruz. İstanbul-Ankara arasında bir seçenek olacak olan Eğlence Dünyası projesi için bin 500 dönüm yer aldık. İstanbul’dan insanlar gelecek buraya. Büyük otellerin yapıldığı, filmlerin çevrildiği bir yer haline gelecek Hendek. Havaalanın da yolunu açtık ve dolgusunu yapmaya başladık. Allah nasip ederse yaz döneminde buraya küçük uçaklar inmeye başlayacak, eğitimler verilip pilot yetiştirilecek. İstanbul ve Ankara’dan 30 kişilik uçaklarla Hendek’e gelebilecek insanlar. Avrupa ülkelerine gittiğinizde böylesi küçük havaalanlarının olduğunu görürsünüz zaten. Biz bir Sabiha Gökçen yapmıyoruz sonuçta. 35 bin kişilik stadyumu da yapacağız, yeri hazır. Stadın içinde cirit, gülle, uzun atlama, 100 metre, 200 metre, 400 metre, engelli, bin 500 metre bayraklı gibi yarışlar için çalışmalar yapılacak. Her alanda hocalarımız da var. Hendek’ten artık güreşte, karatede, boksta Avrupa ve dünya şampiyonları çıkıyor. Voleybol takımımız Fenerbahçe, Eczacıbaşı gibi takımları yeniyor. Aroma Ligi’nde 2. oldu takımımız. 2016 Olimpiyatları’na yüzlerce sporcu göndereceğiz, en az 4 tanesi şampiyon olacak. Biz Hendek’i olimpiyatlara sporcu hazırlayan bir yer yapmayı düşünüyoruz. Projemizi Başbakan’a bizzat sunacağız. Üniversitenin patentini ve yerleri aldık, binalarını yapacağız şimdi. Doğu Marmara Üniversitesi’nin tüm altyapı çalışmalarını tamamlayarak bu projemizi de Başbakan’a sunacağız. Başbakan’dan projelerimize destek isteyeceğiz. Bakın Trabzon’a 900 milyon TL yatırım yapıldı, Sakarya’ya ne yapıldı? Siz proje hazırlamazsanız hiçbir şey beklemeye hakkınız yok. Biz büyük projeler hazırlıyoruz, ufak işlerle uğraşmıyoruz.

 

ZENGİN İŞADAMLARIYLA YATIRIM GÖRÜŞMELERİ

Hendek'e ülkenin en büyük yatırımcılarını çekmeyi ve de ilçede işsizliği neredeyse sıfırlamayı başardınız. Hatta "İş arayan varsa bana gelsin" diye iddialı bir sözünüzü de hatırlıyorum. Doydu mu Hendek sanayiye?

Biz işsizlik sorununu halleden bir ilçeyiz. Türkiye’nin en büyük firmalarını, birebir sahiplerinin yanlarını giderek ve kendilerini ikna ederek buraya getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz. Ülkenin en zengin adamlarıyla görüşmelerim devam ediyor. Özellikle Eğlence Dünyası Projesi’ne yönelik yatırımcıyı ilçeye çekmeye gayret ediyoruz. Biz Hendek’i sadece ülkeye değil, dünyaya açacağız. Hendek Belediyesi’nin amblemine baktığınızda dünyayı görürsünüz, benim telefonumu açtığınızda da dünya haritasını görürsünüz. Biz Sakarya’da değil, ülkede değil, tüm dünyada anılan bir yer olacağız. Yatırımcılar buraya koşa koşa gelecek.