Hendek'te yaşayan mental retardasyon tanısı konulan Yakup Karakeleş, bir haftadan bu yana deprem bölgesi için toplanan yardımlar için gösterdiği çabayla büyük takdir topladı.Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana gelen büyük felakete yol açan depremler sonrası bölgeye yardımlar gitmeye devam ediyor. Hendek'te de deprem bölgesine gönderilmek üzere yardımların toplandığı yerlerden biri olan Hendek Belediyesi Kültür ve Toplantı Salonu'nda çalışmalar devam ediyor.

Devam eden çalışmalarda Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Özel Gelişimsel Yaklaşım Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencisi 18 yaşındaki Yakup Karakeleş'in de bir haftadan bu yana büyük bir özveriyle çalışması büyük takdir topluyor.
Mental retardasyon tanısı konulan genç Yakup, depremzedeler için toplanan yardımların taşınmasında diğer vatandaşlara yardımcı oluyor.

Mental Retardasyon nedir?

Mental Retardasyon kişinin zihinsel becerilerinin yaş ortalamasının altında olması, buna bağlı olarak standart eğitim sisteminin beklentilerini karşılama konusunda sıkıntı yaşaması durumudur. Dikkat, algı, hafıza, akıl yürütme, muhakeme ve problem çözme becerilerinde kronolojik yaşına paralel performans sergilemekte zorlanırlar. Yapılan özel eğitim ve psiko-sosyal çalışmalar ile kendi performanslarının en iyisini sergilemeleri mümkündür.