Konunun 2 maddesi var

-Çocukları camiye çekmek

-Huşu içinde namaz kılmak

Camiler bir mabettir, ibadethanedir. Camiler Ka’be’nin şubesidir, Allah’ın evidir.

Ka’be’nin nasıl kendine has bir ağırlığı, vakarı var ise, camilerin de vardır ve olmalıdır da.

Mescid-i Haram’ın içine, Ka’be’nin yanına çocuk parkı yapıp çocukları oynatmak nasıl abes olacaksa, hoş karşılanmayacaksa camilerin içinde de oyun alanı olmamalı, hoş karşılanmamalı. Bu durum caminin yapısına aykırıdır. Evet, Peygamberimizin mescitte bir çok uygulaması olmuştur ama namaz esnasında değil, muayyen vakitlerde olmuştur.

Dolayısıyla camide özellikle namaz esnasında huşuyu bulabileceğimiz bir ortamın sağlanması elzemdir.

Peygamberimiz 7 yaşına gelmiş bir çocuğun artık namaza alışması gerektiğini vurgulamıştır. Zaten 4 yaşından sonra çocuklar eğitime açıktır ve güzel tekinler ile bazı şeyler anlatılabilmektedir.

Çocukları camiye getirirken “bak orada oyun oynayacaksın” gibi değil, “yavrucuğum, müezzin bizi Allah’ın evine davet etti, şimdi camide namaz kılacağız. Namaz kılanları Allah seviyor, camide kılanları daha çok seviyor. Namaz kılanlara cennette ne isterlerse verilecek” gibi tatlı ifadelerle teşvik edip, yanımızda bizi taklit etmesini sağlamalıyız. Onlara cami adabını hem örnek olarak hem de tatlı tatlı anlatmalıyız.

Bu gün çocuklar her şeyden anlıyorlar. Yeter ki güzel bir lisan ile anlatalım.

Çocuk caminin içinde de olsa, başka bir yerde de olsa oyun oynarken kendinden geçer, Cami, AVM hiç fark etmez. Oyun oynadığı yeri benimseyecek diye bir kaide de yok. Dolayısıyla caminin ruhunu daraltmaya gerek yok.

Yapılacaksa park caminin avlusuna yapılır. Çocuklar oyun oynar, ezanı duyar camiye koşar

Cami alışkınlığı için babanın örnek olması çocuk için yeterlidir. Namazlarını camide kılmak için son derece titiz davranan babanın bu tavrı çocuğu da otomatik olarak camiye çekecektir. Namazı camide kılmak ailede yerleştiği zaman da camide kılmamak yadırganacaktır.

Dolayısıyla kaş yapalım derken göz çıkartılmasın. Camilerin huşuyu bulduğumuz yer olan vakarlı mabedler olarak kalması sağlansın.

Günümüz gençlerine ise ses çıkartıyorlar diye bağırılmamalı, itilip kakılmamalı, hakaret edilmemeli.

Yapılacak şey namaz çıkışında o gençlerin koluna girip bir dondurma ısmarlamak ve onlara cami adabından bahsetmek olacaktır.

Böylelikle bu gençler kazanılmış olur…

Hasılı kelam camilerin vakarı korunmalı, bununla birlikte camiye namaza gelen çocuklar ses yapıyorsa tahammül edilmeli ve en güzel şekilde muamele edilmeli.

Çocuklara bağıran yaşlı amcalar da adabınca uyarılıp ikaz edilmeli

Yazan: Nuray Aydın İlgüz