Hendek İnşaat Tadilat
Yeşil Kart Vizesi dolanlara ve güvencesi olmayanlara 1 Şubat’a kadar süre

 

 

Hendek Muhtarlar Derneği genel sağlık sigortası ve yeşil kartla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Hendek Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Meral Meyvacı, muhtarlara konuyla ilgili bilgi verdi.

 

Yeşil kart uygulamasının sona ermesi ve Genel Sağlık Sigorta (GSS) Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından, sosyal güvenlik sistemi değişti. Buna göre, yeşil kart vizesi dolanlar ve sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar 01 Şubat 2012 tarihine kadar ikamet ettikleri ilçenin sosyal yardımlaşma vakfına gelir testi için başvuru yapması gerekiyor. Konuyla ilgili olarak Hendek Muhtarlar Derneği bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Muhtarlar

Toplantıda Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Meral Meyvacı yeni sosyal güvenlik sistemini anlattı. Toplantıya İl Genel Meclis Üyesi M. Nedim Alkan, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Baylan, Sosyal Yardımlaşma Mütevelli Heyeti ve muhtarlar katıldı. Meral Meyvacı toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Gelir testi

“Yeşil kart sahibi vatandaşlarımızın vizeleri bitene kadar sağlıktan yararlanabilecekler. Yeşil kart vizeleri dolmuş ve hiçbir Sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar ise 1 Şubat 2012 tarihine kadar bize gelerek gelir testi yaptırmak için başvuru yapmaları gerekiyor. Sağlık güvencesi olmayan Vatandaşlarımız eşi ve 18 yaş üzeri çocukları ile birlikte bize gelerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Yeni uygulama ile birlikte herkes GSS kapsamında olacak.

Prim ödemesi

Gelir testinin ardından 2012 yılında, aile içindeki kişi başına geliri 295,5 TL’den düşük olarak tespit edilenlerin primleri devlet tarafından ödenecek ve bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek Kişi başına geliri 295,5 TL ile 886,5 TL arasında olanlar 35 TL, 886,5 TL ile 1.773 TL arasında olanlar 106 TL, 1.773 TL üzerinde olanlar ise 212 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Brüt asgari ücrete endekslenen primler, asgari ücret arttıkça yükselecek.

Yaşlılık maaşı

Yasaya göre yaşlılık ve sakatlık maaşı alanlar, yeşil kartlarının süresinin bitiminden itibaren Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gelerek başvurmalarına gerek kalmadan GSS’li sayılacak ve herhangi bir prim ödemeyeceklerdir.”

.