Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr Fulya Aktan Kibar ve Sağlığın Geliştirilmesi, Eğitim ve Proje Birim Sorumlusu Uz. Hemş. Deniz De Asis ’in sunum yaptığı seminerde gençlere sağlıklı yaşam alışkanlıklarının önemi, erken teşhis ve kanser hastalığı belirtilerini anlayabilme,  kanser taramaları konularında bilgiler verildi.

Bilimsel çalışmalar gençlerde özellikle kolorektal kanser görülme sıklığının artmasına vurgu yapıyor. Genç kuşaklarda obezitenin daha sık görülmesinin sebebi, gençlerin eskiye kıyasla daha hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemesi, şeker ve işlenmiş gıdalar açısından zengin beslenme gibi faktörlerin yer aldığını belirtiliyor. Gençlerimizin sağlıklı yetişkinler,olarak hayata hazırlanmaları , sağlık durumlarındaki değişikliklerin farkına varabilmeleri, sağlıklı besleme ve yaşam alışkanlıkları kazanmaları hedefleniyor.

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü çocuk ve gençlerin sağlık bilincinin yükseltilmesi amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Sağlıkla ilgili özel gün ve haftalarda toplumun farkındalık düzeyinin yükseltilmesi, alışkanlarını değiştirmesi, beden ve ruh sağlığını geliştirici bilgilerle dolu olması ve yaşantısında bu konuda geliştireceği tutumlar  önem taşımaktadır.