GENÇLERE BAĞIMLILIKLAR İLE İLGİLİ EĞİTİM VERİLDİ
Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz.Dr.Tekin Ulaş Karatepe ve Hendek Özel İmge Okulları Kurucusu Kadir Varoğlu'nun destekleri ile gerçekleşen eğitime Okul Müdürü Muhittin Mutlu , Okul öğretmenleri, İlçe Sağlık Müdürlüğünden Kemal Donat ve okul öğrencileri katıldılar. Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğünden Uz. Hemşire Deniz De Asis'in sunumuyla gerçekleşen eğitimde öncelikle tütün ve mamullerinin zararlarını anlatıldı. Daha sonra madde bağımlılığı ve internet bağımlığı konularında bilgilendirmede bulunan Uz.Hemşire Deniz De Asis, “Madde bağımlılığı insanın bütün hayatını kötü yönde etkilemektedir. Onun için en önemlisi bu madde bağımlılığına hiç başlamamaktır. Bağımlılık çok ağır bir süreçtir. Bağımlı insanın öncelikle kendine güveni azalır, kontrolü zayıflar, insani ve ahlaki değerleri, duygusal ve bütün fonksiyonları olumsuz yönde etkilenir. Bağışıklık sistemini çok zayıflatarak olumsuz süreç devam eder. Ölümcül hastalıklara yakalanma riski çok yüksektir. Bağımlı olan kişinin ailesi ile olan bağı da zayıflar. Ailelerin de bu konuda çocuklarına dikkat etmeleri gerekir. Hepiniz öncelikle hayır demesini bilmelisiniz. En iyi yapılacak şey madde kullanımının olduğu ortamlardan uzak durmaktır” diyerek öğrencileri madde bağımlılıkların zararları konusunda bilgilendirdi.
Seminerde ayrıca teknolojinin bireyin kontrolsüz kullanılmasından kaynaklı, normal yaşantısındaki sorumluluklarından uzak tutacak düzeyde gelişen bağımlılığın sakıncalarından da bahsedildi. Gençlere sosyal yalnızlığın etkilerini azaltmak üzere iletişimin yüz yüze gerçekleştiği ortamlarda Covid19 pandemi sürecindeki enfeksiyon kurallarına dikkat ederek birlikte olmaları ve yaşam alanlarında sorumluluk geliştirmeleri önerildi.
Öğrencilerin interaktif katılımları ile verimli gerçekleşen eğitim , gençleri zararlı alışkanlıklar konusunda bilinçlendirerek tehlikelerden kendilerini korumaları açısından değer taşıyor.