Kısa bir süre önce Gelecek Partisi Sakarya Kurucu İl Başkanı olarak atanan Ender Serbes, parti il binasının, 15 Temmuz Bulvarı, eski adıyla Palmiye Caddesinde hizmete girmesinin ardından sıradaki hedeflerinin temsil yeteneği yüksek il yönetim kadrosunu titizlikle oluşturmak olduğunu belirtti.

Gelecek Partisi’nin tüm toplulukların altında rahatlıkla huzur bulacağı bir siyasi çatı oluşturmaya çalıştığını dile getiren Serbes “Sakarya’mızın tüm STK ve derneklerine olan istişare ziyaretlerimize hızla devam ediyoruz. Onların tavsiye ve beklentileri bizim için çok önemli. Oluşacak il yönetim listesine çok büyük hassasiyet gösteriyoruz. İlimizdeki bütün farklı etnik gurupların tamamı partimizde temsil edilecek. Örneğin toplumun içinde olmalarına rağmen adeta görmezlikten gelinen Roman kardeşlerimiz veya maalesef hep kenarda kalmış engelli kardeşlerimizden de yönetimlerimizde temsilciler olacak. Bu titiz tutumumuzdan sebep çalışmamız zaman alıyor. Şahsen benim her dediğime evet diyecek, 50 kişilik bir liste hazırlamam en fazla birkaç saatimi alır. Biz bunu istemiyoruz. Her guruptan insanımız partimizde olacak, hür fikrini beyan edecek ve çalışmalarımız ona göre şekillenecek. Bizim amacımız bu özlenen demokratik yapıyı oluşturmak. Ülkemiz ancak bu şekilde tam katılımcı bir demokrasiyle huzur bulur.” ifadelerini kullandı.

PARTİ YÖNETİMİMİZE, İLÇE BAŞKANLIKLARINA YOĞUN TALEP VAR

Serbes, yaptığı açıklamada, parti il binasının hizmete girmesiyle, ilçe başkanları ve yönetim kadrosunu oluşturma çalışmalarının hızlanacağını söyledi.

Parti binası arayış süreci sebebiyle bir çok ilçeden gelen ilçe başkanlıkları ve yönetimde görev almak isteyen taleplere yetişemediğini vurgulayan Serbes; “Bu taleplere yetişemediğim için hem arkadaşlardan, hem de Sakaryalılardan özür diliyorum. Parti binamızı ve yerini titizlikle seçmemiz gerekiyordu. Bu biraz zaman aldı. Vatandaşlarımıza layık güzel bir mekanda parti binamızı tuttuk ve hizmete açtık. Çalışmalarımızı buradan sürdüreceğiz. Kısa sürede ilçe teşkilatlarını ve yönetimini gelen talepler arasından değerlendireceğiz. Listemizi yakında hazırlayıp kamuoyu ile paylaşacağız.“ dedi.

TABANIN TAVANI DESTEKLEDİĞİ BİR SİSTEMİ BENİMSEDİK

Ender Serbes, parti olarak tabanın, tavanı desteklediği bir anlayışla hareket ettiklerinin altını çizerek, yönetim kadrolarını oluşturmada da bu hassasiyeti sürdüreceklerini vurguladı.

Vatandaşların isteği doğrultusunda talep kimin üzerinde yoğunlaşmışsa o kişilerle çalışacaklarını ve yetki vereceklerini kaydeden Serbes, “En çok halkın içinde olanlarla, sahada halkın taleplerini anlayanlarla çalışacağız. Bu gün her şey tabandan değil tepeden belirleniyor. Tepeden inme gelen siyasetçilerin haliyle yüzü de, ilgisi de halka değil tepedekine dönük oluyor. Bizim siyasi anlayışımız tabandan desteği alıp, halkın taleplerini göz önünde tutanların yine halkın desteğiyle tavana doğru çıkmasıdır. Ayrıca destek aldığı halka her zaman hesap veren siyasetçilerle çalışacağız.” diye konuştu.

YÖNETİMDE BELLİ BİR YÖRE, BELLİ İNSAN GURUPLARI OLMAYACAK

Bu günün iktidarında belli bir yörenin, belli insan gurubundakilerin nerdeyse tüm Türkiye’yi yönettiğine işaret eden Serbes, bunun doğru olmadığının altını çizdi. Sakarya örneğine değinen Serbes, Sakarya’da çok farklı etnik gurupların olduğu bir yapı bulunduğunu ancak bu yapının siyasi arenada maalesef temsil edilmediğini vurguladı.

İYİYE YİYİ KÖTÜYE KÖTÜ DİYECEĞİZ

Serbes, ister yerelde ister genelde olsun her zaman haklıdan, halkın yanında olacaklarını, iyi yapılan şeylere ‘iyi’ demekten çekinmeyecekleri gibi kötü yapılan ne varsa da ‘kötü’ deme cesaretini göstereceklerini belirtti. Gelecek Partisi’nin Türkiye’de ilk defa Politika İzleme Kurumu (PİK) oluşturduğunu ve bu kurumun tüm bakanlıkların uygulamalarını ayrı ayrı mercek altına alarak halkın yararı açısından artı ve eksi yönleriyle kamuoyu ile düzenli bilgi paylaştığını anlatan Serbes, Sakarya özelinde de aynı tutumu sergileyeceklerini söyledi.

HALAKIN ONAY VERDİĞİ PROJELERİ DESTEKLEYECEĞİZ

Sakarya’da çokça tartışılan raylı sistem ve Sapanca’ya teleferik konusunda da değerlendirmede bulunan Serbes, halkın ‘evet’ dediği müspet projelere destek vereceklerini dile getirdi. Şehir trafiğini rahatlatıp halkın yararına olacaksa raylı sistemi, doğal kaynaklara zararı olmayacaksa; teleferik projesine karşı çıkmayacaklarını belirten Serbes, şu uyarılarda da bulundu; “Özel sektörce yapılacak ve işletilecek her projeyi sonuna kadar destekleriz. Özellikle projelerin yapım ve işletimi aşamasında vatandaşın sırtına ek mali bir yük getirmemesi gerekir. Vatandaşın ihtiyacı olmayan göstermelik projeleri de doğru bulmuyoruz. Halkın maddi ve manevi olarak kazançlı çıkacağı yatırımların arkasında dururuz. Bunun takipçisi oluruz. Zaten Gelecek Partisi doğruya ‘doğru’ yanlışa ‘yanlış’ ilkesini benimsemiştir”

ZAMANINDA ZULME UĞRAYANLAR SOPAYI ELE GEÇİRİNİCE SOPA VURMAYA BAŞLADILAR

Bu gün Türkiye’de çok zor şartlarda siyaset yapıldığını ifade eden Serbes, 28 Şubat baskıcı unsurlarını hatırlatarak, bu gün daha ağırının iktidar tarafından yapıldığını belirtti. 28 Şubat döneminde Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Serbes şöyle konuştu: “O dönemde siyaset yapılması zorlaşmıştı. Siyasetçilere büyük baskı vardı. Tam da bu nedenden dolayı yeni bir siyasi yapıya ihtiyaç olduğu bir süreçti. Ne yazık ki bizler bugün 28 Şubat döneminde mağduriyet yaşamış kişiler tarafından daha büyük zulme, daha büyük baskılara maruz kalıyoruz. 28 Şubat döneminde bile siyaset daha rahat şartlarda yapılıyordu. O gün zulme uğrayarak, tabiri caizse sopa yiyenlerin bu gün iktidarda imkanları varken o sopayı kırıp atacaklarına şimdide onlar sopa vurmaya zulmetmeye devam ediyor olmaları çok üzücüdür. Bu gün de bir çok noktada boğuluyoruz, sıkıştırılıyoruz. Sadece bu bile yeni bir söyleme ve siyaset yapısına ihtiyaç olduğunun en büyük göstergesi. Hedefimiz doğru olduğu için adım adım sürekli yol alıyoruz. Herkesi vicdanlı adaletli olmaya davet ediyoruz.”