Hendek Vadi Emlak
 

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken uğradığı silahlı saldırı sonucu 5 polis memuruyla birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan için, vefatının onbirinci yılında, mezarı başında anma programı yapıldı. Törene Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Faik Tunay ve Engin Özkoç, Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, İzmir eski Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Garnizon Komutanı Üsteğmen Hasan Dağcı,Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Siyasi Parti temsilcileri,Sivil Toplum Kuruluşları,şehit emniyet müdürünün eşi Zerrin, kızı Sezin Okkan, ablası Sebahat Aslan ile kız kardeşi Gülsüm Özger katıldı. Anma programında Okkan'ın şehit edildiği saldırıdan yaralı kurtulan koruması Mustafa Dinçer ile Diyarbakır'daki Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu ve Diyarbakır'daki çeşitli okullarda öğrenim gören 86 öğrenci de hazır bulundu.

 

 

Tören öncesinde şehit emniyet müdürünün eşi Zerrin, kızı Sezin Okkan, ablası Sebahat Aslan ile kız kardeşi Gülsüm Özger ve Diyarbakır'dan gelen öğrenciler, Okkan'ın mezarına karanfil bırakarak dua etti.

 

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Okkan cinayetinin bu ülkede ki karanlık olaylardan bir tanesi olduğunu söyledi. "Okkan Güneydoğu'da,Diyarbakır'da devletle halkı barıştırmayı  başarabilen  belkide tek insandı" diyen Tunay; "Bugün Diyarbakır'daki insanlarla konuştuğunuz zaman, çoğu en az bizler kadar, bizlerden çok daha fazla üzüntülü. Kendisinin çok farklı insan olduğunu anlatıyorlar. Sakarya'ya gelirken karşılaştığımız bir polis memuru kendisiyle görev yapmış. Kendisi "Diyarbakır'da simitçilerde bile emniyet müdürümüzün telefonu vardı. En ufak bir şey başına geldiğinde insanlar hemen emniyet müdürümüzü arayabilirdi" dedi.  Bu gerçekten çok önemli. Birileri, karanlık güçler orada devletle vatandaşın barışmasını istemediler. O karanlık güçler şehrin merkezinde, en işlek caddelerin bir tanesinde sevgili emniyet müdürümüzü katlettiler" dedi.

 

Türkiye'nin değiştiğini kaydeden Tunay, şunları söyledi; "Türkiye'de bazı şeyler gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Açığa çıkmaya başlıyor. Umarım Gaffar Okkan cinayeti de karanlık sayfalardan bir an önce aydınlık sayfalara çıkar. Bu vahşi cinayeti işeyenler bir an önce adalet karşısına çıkar. Hesap verir. Hepimizde rahat ederiz."

 

Diyarbakır'dan gelen öğrencilerden Sultan Yurt, yaptığı açıklamada, Okkan'ın evlerinin yakınında şehit edildiğini ifade ederek; "Küçüktük onu fazla görmememize rağmen ailelerimizin anlatımından onu çok sevdik. Ölümü bizim evin az ilerisinde gerçekleşti. Küçüktük görük. Gerçekten çok üzüldük. Annelerimiz çok anlattı. Çok iyiymiş. Vatanına milletine çok vefalı bir insanmış" diye konuştu.

 

Törende konuşan Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan ise Hendek'te doğan Okkan'ın ulusa mal olmuş bir değer olduğunu söyledi. Şehit emniyet müdürünün Diyarbakır'da yapmış olduğu hizmetler neticesinde halkla dostluklar ve arkadaşlıklar kazandığını anlatan Ayhan, şunları dedi; "Ali Gaffar Okkan, görev hayatı boyunca herkes tarafından sevilen biriydi. Vatan ve milletine hizmet aşkıyla yanan, yurdun bekası için şehit oldu."

 

Konuşmaların ardından Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile Diyarbakır Ali Gaffar Okkan Lisesi müdürü, şehit emniyet müdürünün eşi ve kızına tablo hediye etti.

 

Törenin sonunda Okkan'ın mezarı başında dua yapıldı. Dua okunması sırasında Okkan'ın ablası  Sebahat Aslan, gözyaşlarını tutamadı.