Hendek İnşaat Tadilat

Bu yıl yüksek fiyat umuduyla hasada başlanan üreticinin yeşil altını fındıkta, fiyat yine hüsrana uğrattı. Geçen yıl 14-16 lira arasında değişen fındık fiyatları bu yıl 10 liraya kadar düştü.

POLİTİKASI YOK

Karasu, Kocaali, Ferizli, Söğütlü, Hendek, Kaynarca, Akyazı ve Karapürçek’te üreticilerin tarlaya inmesiyle umutla beklenen fiyatlar fındıkçıyı hayal kırıklığına uğrattı. Ağustos ayında 15 lirayı gören fındık fiyatı artık 10 liradan işlem görüyor. Fındıkçı artık kendilerine kimsenin sahip çıkmadığını ifade ederek, “Fındık anavatanı Türkiye ise   İtalyanlar ve Almanlar neden bu işin piyasası belirleyip fiyat belirliyor. Böyle iş olur mu? Fındık politikamız olmayacak mı?” diye duruma isyan etti

SİYASİLERE ÇAĞRI

Ziraat Odası Başkanları da fındık üreticinin ürününü satmamasını çağrısını yaparken, fiyatın 15’ten 10 liraya düşmesi de garip geldi. Fındık fiyatında ise artık yükselme beklenmiyor. 90 bin ton rekoltenin olduğu Sakarya’da üreticiler Sakarya Milletvekillerine seslendi. Üretici, ülkenin yasal zemine oturtulmuş bir fındık piyasası belirlenmesini isterken, siyasilerin elini taşın altına koymasını istediler. Çiftçi, “Bizim alın terimizi korumak siyasilerin görevidir” dedi.