Hendek İnşaat Tadilat

 Basına yansıtılmaktan çekilmeyen bu çekişme,  Hendek Belediye Başkanının değişmesine rağmen basına yansımasa da hizmet noktasında sürmekte. Tabiri caizse bu duruma siyaset bilimciler “Filler tepişirse çimenler ezilir” diye bir yorum getirmektedir.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Basın Müdürlüğünden servis edilen habere göre, 25 Şubat 2016 tarihinde Hendek İlçesini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki TOÇOĞLU’nun Hendek ziyareti “Hendek’e Talih Kuşu” olarak yansıtıldı. Basın Şube Müdürlüğünün haberine göre Büyükşehir Belediye Başkanlığının verdiği vaatler, daha önce defalarca medyaya yansımış olan bilindik ama bir türlü başlanılmayan projelerin dahi eksik halidir. Buna karşın Hendek halkı ümit etmeye devam etmektedir.

25 Şubat 2016 tarihinde basın haberlerin yansıması üzerine halkta geciken hizmetlerin hızla telafi edileceği hissiyatı uyanmıştır. Yıllardır süren bu mağduriyet gerçekten giderilecek midir?

ŞEYH UÇMAZ MÜRİT UÇURUR MİSALİ VAATLER

Yukarıda bahsi geçen ziyarete ilişkin Hendek Belediye Başkanı tarafından verilen bilgiler ile Büyükşehir Belediyesi tarafından “Hendek’e Talih Kuşu” diye tabir edilen vaatler arasında farklılık bir yana rakamsal olarak dahi çelişkiler bulunmaktadır.

Çelişkilere ana başlıklardan bakarsak

Katlı Otopark; Hendek halkına 2 yıl önce söz verilen katlı otopark projesidir. Verilen demeçlere göre Büyükşehir Belediyesinin; 5 milyon TL malzeme sözü verdiği, işçiliğin ise Hendek Belediyesi tarafından karşılanması vaadidir. Bu proje hakkında Hendek’te ziyaretler gerçekleştirerek projeler hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından bir satır dahi açıklama yapılmamıştır. Püsküllü’nün açıklamalarında Katlı Otopark gündemi varken Toçoğlu bu projeden hiç bahsetmemiştir.

Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi; 3 yıl önce hızlandırılmış bir şekilde başlatılan ve Büyük Şehir Belediyesinin taraf dahi edilmediği bir proje için güven kaybeden Hendek Belediyesinin; Büyükşehir Belediye başkanı ile istişare yapıldığı, 3 yıl önce başlanılıp nereye varacağı tespit edilemeyen proje hakkında, AKP Genel Başkan Yardımcısı vurgusu yapılarak Büyükşehir Belediye Başkanına bilgi verildiği mahalle sakinlerine güven verilmek istenmiştir. Oysa Büyükşehir Belediyesi tarafından; Ulusal medya tarafından rant diye işlenen bu  konu hakkında açıklama dahi yapılmamıştır.

Kentsel Dönüşüm mağdurları için AKP Genel Başkan Yardımcısı vurgusu yapılıp Büyükşehir Belediye Başkanının güvencesi verilmek istenilse de, Hendek’e daha önce Büyükşehir tarafından verilen sözlere bakılınca Hendek Belediye Başkanının bu güven arayışı ise halk tarafından havada kalmaktadır.

 

 

 

 

ÇELİŞKİLER ÜZERİNE KURULAN VAATLER

Gelelim bir araya gelen yetkililer tarafından üstün körü farklı farklı yapılan açıklamalar.

Yeni Devlet Hastanesi; Hendekte yapılan yeni Devlet Hastanesine ilişkin; Hendek Belediyesi tarafından 3 kilometre olarak hesaplanan yolun, Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 kilometre olarak yansıtılmasıdır. Bunun yanında 3 yıldan bu yana süren hastane yolu projesinin asfaltlamaması garip iken, Sakarya Büyükşehir Belediyesinin hizmet kusuruna Hendek Belediyesi tarafından açıklama getirilmesi ise ayrı bir muammadır.

Atatürk Parkı Projesinde ise; Hendek Belediyesi tarafından 18 bin 400 metrekare alan, Büyükşehir tarafından 20 dönüme yuvarlanmıştır. Bu projeye ilişkin Hendek Belediyesi ayrıntılı anlatım yaparken, Zeki TOÇOĞLU ise havuzun kaldırılacağı ve klasik birkaç şeyin yapılacağı beyanında bulunmuştur. Bu projede gözden kaçan şey ise, kim tarafından yapılacağı ve yeterli bütçenin bulunup bulunmadığıdır.

Özetlersek;

“Talih Kuşu doğru mudur?” Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Hendek’e gerçekten denildiği gibi “ Talih Kuşu” olarak mı gelmiştir yoksa Sakarya’nın daha küçük ilçelerini dahi ziyaret etmişken hatır kalmasın diye mi ziyaret etmiştir!

Büyükşehir’in Sorumluluğu nedir? Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Hendekteki sorumluluk alanlarını gerçekten bilmekte midir? Yoksa geçen zamanlarda olduğu gibi Hendek’i kendi kaderine mi terk etmiştir?

Hendek Halkının Birincil Önceliği nedir? Hendek halkının şu an için birincil önceliği olan Katlı Otopark ve Meydan projesi dururken kamuoyunun algısı bilerek mi Atatürk Parkı projesine çekilmektedir? Hendek halkının ilk önceliği Katlı Otopark projesidir. Trafik sorununun çözümüdür. Katlı Otopark projesinin geciktiği her gün Hendek halkının gerginliği artmaktadır. Kolluk kuvvetleri görevini tam yapamamakta, görevlerini yapmak istedikleri zaman vatandaş mağdur olmaktadır.

 Hendek Belediyesi hizmet odaklı mı çalışmaktadır? Hendek Belediyesi var olan kafeterya, düğün hizmetleri, halı saha hizmetlerine enerjisini harcayıp özel sektöre rekabetçi olacağı yerde ihtiyaç odaklı davranmak durumunda ve bir an önce Katlı Otopark projesini tamamlamalıdır. Bunun yanı sıra Devlet Hastanesi yolu tamamlanmalıdır.

Aksi halde Kentsel Dönüşümde rant yoktur meselesi sözde kalacak, Belediyenin sorunsuz rantlar peşinde olduğu algısı değişmeyecektir.

Büyükşehir Belediye Başkanı planlı olarak mı gelmiştir? Bu arada dikkat çekici olan, Büyükşehir Belediye Başkanının, Hendek’te sürekli faal olan Hendek Eski Belediye Başkanının ortalıkta gözükmediği bir günde aniden gerçekleşmesi ise tuhaflığı içinde barındırmaktadır.

Mesele Hendek halkının hizmet almasıdır. Hendek halkı, ağzına bal çalınmasını değil hakkı olan hizmeti Sakarya Büyükşehir Belediyesinden talep etmektedir. Kış şartlarında Karla mücadelede Hendek Belediyesi kendi bölgeleri hariç Büyükşehir Belediyesinin müdahale edeceği bölgelerde bile hizmet ederek mücadele etmişken, Büyükşehir’i Hendek’te görememek Vatandaşları da ayrıca rahatsız etmiştir. Şayet Sakarya Büyükşehir Belediyesinin bu hizmetsizlik inadı devam ederse “ Filler tepişirse, çimenler ezilir” sözü doğrulanacaktır. İşte o zaman “Şeyhi müritler dahi uçuramayacaktır.

Hendek halkının hak ettiği hizmetleri aldığı günleri görmek temennisi ile...