1965 yılının ağustos ayında 40 yolcusu ile Ankara’dan hareket eden bir yolcu otobüsü sabaha karşı 03.00 sularında Hendek’te arıza nedeniyle yola kenarına park etmiş kamyona arkadan çarparak kaza yaptı. Kazada iki araç da ufak hasar almış kimse de yaralanmamıştı. Facia kazadan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

YANGIN SANDILAR

Otobüsün çarptığı kezzap yüklü kamyondaki hasar ile birlikte kamyondaki kezzaplar yol kenarındaki su birikintisine ve şarampole dökülmeye başladı. Kezzap su ile karışınca ortalığı kaplayan dumandan korkan yolcular yangın çıktığını zannedip otobüsten dışarı çıktılar.

KEZZAP DOLMUŞTU

Otobüsten inan yolcular kapının önünde biriken kezzap birikintisine basıyor ve ayakları yanıyordu. Ayakları yanan yolcular acılarını dindirmek için şarampoldeki su birikintisine girmeyi düşündüler fakat o su birikintisi de kezzap dolmuştu. Gecenin karanlığında ayaklarının acısıyla su birikintisine atlayan 23 yolcu buharlaşarak olay yerinde hayatlarını kaybetti.

BİRKAÇ KEMİK KALDI

Su dolu zannettikleri çukura atlayanlardan geriye birkaç kemik parçasından başka hiçbir şey kalmamıştı. Olay sonrasında hastaneye kaldırılan 3 ağır yaralı da hastanede hayata gözlerini yumdu. O gün Hendek’in civar köylerinin yanık et kokusuyla uyandığı kulaktan kulağa dolaştı.

ERİYEREK ÖLDÜLER

Yolcular ayaklarının acısını dindirmek için kendilerini su sandıkları, kezzap dolu çukura attılar. Çukura atlayanlar saniyeler içinde eriyordu. Gecenin karanlığında kendisini kezzap çukuruna bırakan 23 kişi eriyerek hayatını kaybetti.

TOPLUCA GÖMÜLDÜLER

Kazada buharlaşan kişilerden kalan parçalar 10 metre ileride kazılan bir çukura topluca gömüldü. Kazadan sağ kurtulan yolcuların tamamı çukura atlamayanlardı. Onlar da ayaklarını yahut başka bir uzuvlarını kaybettiler. Kazanın ertesi günü bir köy imamı çukur başında cenaze namazı kıldırdı. Zamanla bölgeye sembolik bir anıt yaparak trafik şehitliği adı verildi.