32 kişi yargılanacak
Mahkemenin iptal ettiği satışlar, 18 uygulamaları ve belediyeyi zarara uğratma gibi konulardan 32 kişi için soruşturma izni verilmişti. Soruşturma iznine yapılan itiraz reddedildi yargı yolu açıldı.
Hendek Belediyesi eski başkanları, meclis ve encümen üyeleri, bazı müdürler 18 uygulaması, usulsüz satışlar, belediyeyi zarara uğratma gibi suçlamalar için İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermişti. Bakanlığın soruşturma iznine Danıştay nezdinde yapılan itiraz reddedildi ve yargı yolu açıldı. Hendek Belediyesi’nin önce dönem başkanları Ali İnci ve İrfan Püsküllü’nün de aralarında bulunduğu 32 kişi açılacak soruşturmada kendi dönemleriyle ilgili savunma yapacaklar.
Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun MHP İlçe Başkanı olduğu 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesinde dönemin MHP’li Belediye Meclisi üyeleri; mahkemenin iptal ettiği satışlar, Belediyeyi zarara uğratma, kişilere menfaat sağlamak ve 18 uygulaması ile ilgili işlemlere devam edildiği gerekçesiyle eski Belediye Başkanları Ali inci ve İrfan Püsküllü, Meclis ve encümen üyeleri, bazı müdürler hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.
İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmesinin ardından haklarında şikayette bulunulan isimler Danıştay’a itiraz etmişlerdi. Danıştay, Bakanlığın verdiği soruşturma izninin yerinde olduğuna ve soruşturma açılmasına hükmetti.
İçişleri Bakanlığının soruşturma izni kapsamında Eski Belediye Başkanları Ali inci, İrfan Püsküllü, Belediye Başkan Danışmanı M.A, Yazı İşleri Müdürü R.Ş., Yazı İşleri eski Müdürü H.Ö, Mali Hizmetler Müdürü H.Ç, Eski Mali Hizmetler Müdürleri M.A, A.S ve T.U, Eski İmar ve Şehircilik Müdürleri S.U, T.K,, Emlak İstimlak Müdürü H.D, Eski Emlak İstimlak Müdürleri S.P,, Uzlaşma Komisyon Üyeleri F.İ, Eski Belediye Meclis Üyeleri İ.D, İ.B, B.D, M.N.A, H.U.Y, A.K, S.S, A.İ., A.B, C.Ç, İ.A., Y.Y., A.B., H.Ö.için yargı süreci başlamış oldu.