Hendek Vadi Emlak
Hendek Esentepe Köyü sakinleri köylerinde artan tavuk çiftliklerinin kapatılmasını istiyor.

40 haneli Esentepe köyünde 16  tavuk çiftliği Kümesi var 

Hendek Esentepe Köyü halkı köylerinde yapılan Tavuk çiftliklerini istemediklerini belirterek tepkilerini dile getirdiler.

Esentepe Köyü Muhtar heyeti ve köylüler imza toplayarak Köylerinde kesinlikle tavuk çiftliği istemediklerini belirten dilekçelerini de gerekli tüm yetkililere sunduklarını söyleyerek, gerekenin yapılmasını istedi. Esentepe Köyü Muhtarı Ömer Alemdaroğlu’nun evinin bahçesinde toplanan köylü vatandaşlar, İl Özel İdarenin artık çiftlik yapımını durdurmalarını isteyerek gerekirse eylem yapacaklarını söyledi. Tavuk Çiftliği kümeslerinin yapımından rahatsız olan Köylüler kokudan dolayı dışarı çıkamadıklarını ve cam açamadıklarını dile getirdi. Köy sakinleri, ayrıca köyde aşırı bulunan tavuk çiftlikleri yüzünden ölü tavukların ortalıkta gezdiğini ve bundan dolayı sokak köpeklerinin arttığını ifade ettiler.

KÜMESLER BIKTIRDI

Köy heyeti olarak karar aldıklarını ve kesinlikle tavuk kümesi istemediklerini belirten Esentepe Köyü Muhtarı Ömer Alemdaroğlu “Bugüne kadar tavuk çiftlik sayısı artmaktaydı. Köylü vatandaşlarımız bu durum karşısında bile baskı yapmaktaydı. Bizde bu durumda mağdur oluyorduk. Köyümüzde bir daha tavuk kümesi istemiyoruz. Çevre sağlığını etkiliyor. Özel idareye sunduk. Köylüye danışmadıkları gibi Muhtara da danışmıyorlar. İstediği gibi siyasete dayanarak tüm imkanlarını kullanıyorlar. 189 nüfuslu 40  hane olan köyümüzde 16 tavuk çiftliği kümesi bulunmaktadır. Bundan sonra Kümeslere ruhsat verilip yapılmasını istemiyoruz. Köy heyetimizin aldığı karar kabul edilmiyor.” dedi.

KALDIRILMASI İSTENİYOR

Köylü vatandaşlar ise kimseye sormadan karar verdiklerini belirterek tepkilerini ifade ederek  “Bize kimse bir şey danışmıyor ve sormuyor. Hayvancılıkla geçiniyoruz. Ancak arazilerimiz tavuk tüyünden geçilmiyor. Bundan böyle kesinlikle köyümüzde tavuk kümesi istemiyoruz. Ne gerekirse yapacağız. Ya Tavuk küsmelerini kaldıracaklar ya bizi kaldıracaklar” diyerek tepkilerini dile getirdi. Ev hanımı bayanlar ise köyde ki tavuk kümeslerinin yaydığı kokudan dolayı ne cam açabildiklerini nede dışarıda oturabildiklerini söyleyerek tavuk kümeslerini istemediklerini söyledi. Bazı köylü vatandaşlar ise tarlalarının tavuk leşleri ile dolu olduğunu ve arazilerinin bundan dolayı zarar gördüğünü söyledi.