Faaliyete; Litvanya, İspanya ve İtalya'daki partner okullardan öğretmenler katıldı. Hendek Cumhuriyet İlkokulunu temsilen ise Okul Müdürü İbrahim Doğan, Müdür Yardımcısı Mustafa Mengi, Psikolojik Danışman/Rehberlik Öğretmeni Ali İpek, Sınıf Öğretmenleri Hatice Kıran Doğan ve Sümeyra Dilek Uylas ile İngilizce Öğretmeni Şeyma Nur İpek katıldı.

Proje toplantısı İsveç’in Kungsbacka şehrinde Furulidsskolan isimli ilköğretim okulunda gerçekleştirildi. Eğitim faaliyetinin konusu " Grup oyunları İle Öğrencilerin Grupla Etkileşim Becerisinin Geliştirilmesi"dir. Öğretmenlerimiz sadece okulu ziyaret etmekle ve meslektaşları tarafından verilen dersleri izlemekle kalmadılar, aynı zamanda partner okulun doğada eğitim ortamlarını da deneyimleme imkanı buldular. Katılımcı öğretmenlerimiz tarafından Türk kültürü ile Türkiye’nin doğal ve kültürel zenginlikleri ev sahibi okulun öğrencileri ile öğretmenlerine tanıtılmıştır. Ayrıca proje maskotumuz olan “Nasreddin Hoca” ev sahibi okulun öğrencilerine tanıtılmış ve “Türkiye Şehir Rehberi” isimli kitap okul kütüphanesine hediye edilmiştir.

İsveç’teki partner okulumuz öğrencilerine doğayla bütünleşik bir eğitim ortamı sunmaktadır. Okul geniş bir orman arazisinin içine kurulmuştur. Anasınıfından itibaren tüm kademelerde deneyimleyerek öğrenme ön planda olup, eğitimin ilk yıllarından itibaren öğrencilere öz yeterlilik, öz denetim bilinci kazandırılmaktadır. Derslere entegre bir şekilde dışarda etkinlik saatleri bulunmakta ve bu saatlerde fiziki etkinlikler öğretmeni tarafından öğrencilerin takım çalışması bilincini geliştirmeye yönelik etkinlikler yapılmaktadır.

Projemizin önceki eğitim faaliyetlerinde;

Litvanya’da: Drama Yöntemiyle Duyguları Tanıma / İletişim Becerilerinin Geliştirilmesi

İspanya’da: Sportif ve Sanatsal Aktivitelerle Sosyal Yaşam Becerilerinin Geliştirilmesi

İtalya’da: Montessori Yöntemiyle Problem Çözme Becerilerinin Geliştirilmesine konulu eğitim faaliyetleri yapılmıştır. Son eğitim faaliyeti Cumhuriyet İlkokulunun ev sahipliğinde 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında Hendek-Sakarya’da gerçekleştirilecektir.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte olan Erasmus+ projeleri okul eğitimi, yetişkin eğitimi ve gençlik alanlarında yararlanıcılara öğrenme fırsatları sunmaya devam etmektedir. Bu eğitim fırsatlarından yararlanmak için Türkiye Ulusal Ajansının https://www.ua.gov.tr/ web adresinden Erasmus+ projelerinin detaylarına ulaşabilirsiniz. Hendek Cumhuriyet ilkokulumuzun çalışmalarını takip etmek için ise https://hendekcumhuriyet.meb.k12.tr/ web adresi ile “cmhuriyetio” instagram hesabını takip edebilirsiniz.