Hendek İnşaat Tadilat
Hendek’te SAÜ Eğitim Fakültesi ve Kaymakamlık işbirliğiyle travma yaşayan çocuklara destek projesi hayata geçirildi. SAÜ’lü hocalar minik çocuklarla sportif faaliyetler yaptı ve aqua parkta eğlence düzenledi.

 Hendek’te “Travma sonrası stres bozukluğu belirtilerine sahip ocuklara psikolojik destek ve gelişimsel beceriler kazandırma” projesi hayata geçirildi. Proje Sakarya Üniversitesi ve Hendek Kaymakamlığı işbirliğiyle organize edildi. Hendek’e bağlı yerleşim birimlerinden çocukların katıldığı projeyi Doç. Dr. Mustafa Koç, Yrd. Doç. Dr. Ali Haydar Şan ve araştırma görevlisi Tuğba Seda Çolak yürütüyor.

Eğlendiler

Proje kapsamında SAÜ BESYO öğretim görevlisi Nedim Kurtiç nezaretindeki çocuklar eğitim fakültesi salonunda spor ve egzersiz yaparak stres attı. Çocuklar daha sonra projeyi yürüten öğretim görevlileri ile Hendek Aqua Park yüzme havuzuna giderek gönüllerince eğlendi. Projeye katılarak psikolojik ve gelişimsel destek alan çocuklar gün boyu güzel ve eğlenceli vakit geçirdi.

Travma sonrası

Doç. Dr. Mustafa Koç travma yaşayan çocuklar ve projeyle ilgili şunları söyledi: “Eğer çocuk içsel ve onu destekleyen bir çevreye sahip değilse yaşadığı her engel onun için bir travmadır. Travma çocukta saklanma ve söylenme eğilimine yol açıyor. Çocukların yaşadıkları travmaya eşlik eden duygular özlem, üzüntü, hayal kırıklığı, korku ve yalnızlık olduğu bulunmuştur.  Çocuklar travma sonrasında, içine kapanma, saldırganlık, uykusuzluk, okula devamsızlık, çekingenlik ve bağımlılık davranışları gösteriyor. Çocukların bu sorunların üstesinden gelebilmesi için onlara yeni düşünce, duygu ve davranışlar kazandırma gerekiyor. Bu amaçla projemizi hayata geçirdik.”