Hendek İnşaat Tadilat
Büyükşehir Başkan Adayı Ecevit Keleş ; Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun Habertürk televizyonunda katıldığı programda dile getirdiği Sapanca Gölü ile ilgili yanlış ve çarpıtılmış açıklamalarının kamuoyu nezdinde düzeltilmesi gerekmektedir.

Kendisinin yaptığı açıklamada öncelikle düzeltilmesi gereken nokta "vatandaşın ayağının çamura değmediği ve temiz su içmesi gerekliliği" üzerine yaptığı değerlendirmedir. Prensip olarak katıldığım bu açıklamanın maalesef gündelik hayatımızda uygulamasında büyük sıkıntılar mevcuttur.

SAKARYAMIZIN KÖYLERİ CAN ÇEKİŞİYOR

Bugün Sakaryamızda halen daha suyu, asfalt yolu, kanalizasyonu ve doğalgazı olmayan yüzlerce köy bulunmaktadır. Kırsal kesimde yaşayan hemşehrilerimizin yaşam kalitelerini yükseltmek adına atılması gereken adımların hiçbiri atılmamıştır. Ancak Sayın Başkan ulusal televizyonlara çıkıp yanlış beyanatlar vererek ilçe merkezlerinde yaşayan ve kentimizin kırsal bölgelerini görmeyen vatandaşlarımızı alenen yanıltmakta ve kandırmaktadır. Kendisini bu ayıpla baş başa bırakıyoruz.


GÖL TOÇOĞLU'NUN UMURUNDA DEĞİL

Sapanca Gölü içme suyu havzası olarak bölgemizin en önemli kaynağıdır. Ancak ne büyükşehir ne de Ak Partili diğer ilçe belediyeleri gölün suyunun temiz kalması adına gerekli çalışmayı göstermiyorlar. Yaptıkları bir kaç kollektörle gölümüzü, suyumuzu koruyamayacaklarını kendileri de bilmelerine rağmen sadece göz boyamak adına, süslü cümlelerle ekranlarda caka satmaktadırlar. 1994 yılından bu yana Sapanca Gölü'nün etrafına yapılan kollektör sayısı bir elin parmağını geçmiyor.


MAHKEME KARARI ORTADA

Sapanca Gölü'nü koruduğunu iddia eden Sayın Toçoğlu'na bir hatırlatma yapmak gerekiyor. Danıştay 1. Dairesi'nin Sırma Su Fabrikası hakkındaki kararı. İmar planlarına aykırı olarak ruhsatsız bir şekilde çalışan bu fabrikayla alakalı Sayın Toçoğlu halen daha mahkemeliktir. Üstelik partilerinin İçişleri Bakanının "soruşturmaya gerek yok" kararı üzerine yapılan itiraz neticesinde Danıştay'ın verdiği bozma kararı da Sayın Toçoğlu'nun yakasında durmaktadır.


RUHSAT YAĞDIRDINIZ

1994 yılından bu yana Sayın Toçoğlu ve birlikte siyaset yaptığı isimler ve mensubu oldukları siyasi gelenekten, bütün su fabrikalarına önünü arkasını araştırmadan ruhsat vermişlerdir. Bugün maalesef Sapanca Gölü'nde ne kadar su çekildiğini gösteren bir sayacın bile olmaması halimizin içler acısı olduğunu göstermektedir.

Sapanca Gölünün kıyı şeridinin 3te 2si Sakaryamıza ait olmasına rağmen Kocaeli'nin kullandığı su miktarı bizim iki katımız konumundadır. Yuvacık Barajı ile Kocaelinin tüm evsel ve endüstriyel su ihtiyacını halihazırda karşılayabilen Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de Ak Partili belediyelere özgü yalan ve yıpratma politikaları nedeniyle Sapanca Gölünden ihtiyaçları dışında su kullanmaları sebebiyle, göl üzerinde hakkı daha çok olan Sakaryamız üvey evlat muamelesi görmektedir. Ve bu muamele Sayın Toçoğlu'nu ve Ak Partilileri zerre rahatsız etmemektedir. Bu durum kentimiz adına utanç verici bir tablodur.


ŞİMDİ TOÇOĞLU'NA SORUYORUZ

1. 1994 yılında "Allah'ın suyundan para alınır mı?" diye propaganda yaparak siyasete girdiniz? Bugün ne değişti de Allah'ın suyunu insanlarımıza fahiş rakamlarla satıyorsunuz? Allah'ın Sakaryamıza bir nimeti olan Sapanca Gölü'nün sularını har vurup harman savururcasına su fabrikalarına peşkeş çekiyorsunuz?

2. Kendileri zamanında "Şeker Fabrikasını ihya edeceğiz, kurtaracağız" demişlerdi. Bugün fabrika Sakaryalı çiftçilerin elinden çıktı, birilerine peşkeş çekildi. 

3. Sakaryaspor için "Yücelteceğiz, zirveye taşıyacağız, sahip çıkacağız" dediniz, takımın hali ortada. Takımı amatörün eşiğine getirdiniz, ve can çekişen camiaya yetmemiş gibi Atatürk Stadyumunu da birilerine residance yapmak için pazarlama içindesiniz. Destek olmuyorsunuz bari köstek olmayın, o bize yeter!

4. Sapanca Gölü için de yaptığınız son açıklamada da "Göl bizim için çok önemli, onu koruyacağız" diyorsunuz, anlaşılan siz gölümüzü de kurutmak istiyorsunuz. Peki neden? Sayın Zeki Toçoğlu, GÖLDE BOĞULMAMAK İÇİN Mİ? YÜZMEYİ Mİ BİLMİYORSUNUZ?

5. Sakaryamızda halen daha altyapı hizmeti olmayan yüzlerce köy varken, ulusal televizyon kanallarına çıkıp insanlara utanmadan gerçekleri çarpıtma cesaretini ve hakkını kendinizde nasıl buluyorsunuz?

BİZLER SADECE SAPANCA GÖLÜ’NÜ SU KAYNAĞI OLARAK GÖRMÜYORUZ.

Sayın Toçoğlu oysa bizim Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda su kaynağı olarak sadece Sapanca Gölü’nü değil İstanbul’un suyu için çözüm gördükleri Melen’i, Mudurnu’yu, Akçay’ı, Sakarya’yı..vs öncelikle Sakarya halkı için yeni su kaynakları olarak planlayacağız.

Sakarya halkı yerel iktidarı bize emanet ettiği takdirde Sapanca Gölü'nün korunması adına atılması gereken en radikal adımları bile atmaktan zerre imtina etmeyeceğiz ve asfaltsız, doğalgazsız, susuz, kanalizasyonsuz köy bırakmayacağız. Sayın Toçoğlu'nun hamasi nutuklarında kullandığı sözleri bizler icraata dökmek adına yola çıktık. Hz. Ömer adaletiyle bu şehri yönetecek ve yücelteceğiz.