Engelli olarak nitelendirilen vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi için çaba harcanması, çağdaş toplum anlayışının bir parçasıdır.

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Engelliler Haftası, engelli olarak tanımlanan engellilerin haklarına dikkat çekilmesi açısından önem arz etmektedir.

10-16 Mayıs tarihlerinin Engelliler Haftası olması, elbette engelli arkadaşlarımızın sadece bir gün veya bir hafta hatırlanması anlamına asla gelmemelidir.

Bu, engelli arkadaşlarımıza yapılabilecek en büyük haksızlık olacaktır. Ancak Engelliler Haftası, senede bir hafta da olsa engelli arkadaşlarımızın sorunlarının gündeme getirilmesi, her sağlıklı birey gibi onların da kendi hayatlarını bağımsız ve iyi şartlarda yaşama hakkı elde edebilmeleri gibi hususlarda toplum, devlet ve hükümet yetkilileri nezdinde seslerini duyurmaları ve farkındalık yaratılması açısından oldukça önemlidir.

Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, bu duygu ve düşüncelerin toplumumuzun en hassas meselelerinden biri olan engellilerle ilgili duyarlılığın artmasına vesile olması dileğiyle.

Engelliler Haftasını kutluyorum…

Yusuf Durdurmuş